Odpowiedz 
Ustna matura
zollw Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 64

Ustna matura
Witam , mam pytanie ;>
Jak wygląda ustna matura z j.Polskiego? :D
za dwa dni mam i nie wiem czy od razu mam opowiadać mój temat czy czekać aż mnie poproszą itp :D
16-05-2011 17:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
n00tyet Offline
Banned

Liczba postów: 158

RE: Ustna matura
ja wszedłem na mature oczywiście dzień wcześniej zacząłem się dopiero uczyć swojej pracy zaciąłem się na 1 zdaniu ze stresu oczywiście miewałem przerwy wymyślałem nie odpowiedziałem na żadne pytanie z wyjątkiem pytania "dlaczego wybrałeś ten temat" jedna baba to siedziała i padała ze mnie, to rozśmieszyłem je do końca zachodzę na wyniki Kamil A. 20/20 O_o
16-05-2011 17:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
zollw Offline
Killing Spree
*

no ładnie :D ja dzisiaj ją zaczynam pisać (w czwartek zdaje) , jutro po infie skończę ją robić teraz ide grać :D
ale wchodzisz tam i siadasz i czekasz na coś czy jak to jest? :D
16-05-2011 17:11
MopyQueen Offline
Banned

Liczba postów: 758
East: On The Hunt Obserwuj grę
West: Kasahara Obserwuj grę

na 200 osób najwięcej u mnie miały osoby 10/20. Wszedłem powiedziałem, cała komisja stwierdziła, że mam większą wiedzę na temat od nich, 20/20 a pytania były w stylu czy dam im kiedyś autograf. Maturę napisałem jakieś 18 godzin przed samym zaliczeniem.

Pamiętaj - masz się sprzedać jak dziwka. Tu chodzi bardzo o prezentacje. A zdradzę Ci tajemnicę zawodową - drogo można sprzedać nawet ładnie zapakowane gówno. Więc skup się bardziej na tymże opakowaniu, bo komisja wywinie orła, jak będziesz 20 osobą w danym dniu która odklepuje swoją pracę niczym wierszyk w przedszkolu.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2011 17:12 przez MopyQueen.)
16-05-2011 17:11
n00tyet Offline
Banned

tzn u mnie było tak że wyczytywała wchodzę daje dowód ona mówi żebym usiadł ale możesz też na stojąco , a jutro też pisze infę i jeszcze ruski ustny mam xDD
16-05-2011 17:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Backero Offline
is Best Pony

Liczba postów: 1,593
East: i3ackero Obserwuj grę

ja mam dopiero za tydzień w piątek (nie wiem, czemu tak późno)

pewnie będe improwizował :D Jakie mieliście tematy na prezentacje?

[Obrazek: fidlpng_eqehhsw.png]
16-05-2011 17:20
zollw Offline
Killing Spree
*

Ja mam temat "Teksty hip-hopowe. Sterta pustych słów czy liryczny sposób wyrażania myśli. Dokonaj analizy na wybranych utworach" , Powodzenia na rruskim :D
16-05-2011 17:57
n00tyet Offline
Banned

kicz w disco polo xD mój qmpel wziął to puszczał im piosenki jakieś takie badziewne a ja miałem motyw śmierci w literaturze polskiej :)
16-05-2011 18:08
Chikusho Offline
Godlike

Liczba postów: 769
East: Chikusho Raien Obserwuj grę
West: Chikusho Obserwuj grę

Moja prace maturalna ubiegłoroczną pisał mi ktoś inny za 50 zl. Zacząłem czytać ja dzień przed matura, wszedłem powiedziałem wszystko co było na prezentacji zmieściłem się w czasie. Dostałem pytania szczegółowe do lektor których nie przeczytałem i zaczęła się jazda. Potem wkręcili mi ze w Nad Niemnem jest jakaś postać której nie było a ja nie znając treści lektury próbowałem umiejętnie lać wodę na jej temat. Wszyscy którzy wchodzili na ogłoszenie wyników ze mną dostali 6/20 (osób było 10, jedna osoba dostała 20/20 - najlepsza uczennica w szkole średnia 5,7 etc). Generalnie nie wiem jak u was w budzie ale u nas jeśli ktoś powiedział prezentacje to miał zaliczone ... a parę osób nie zdało bo skończyło po 5 minutach etc.
zależy dużo od komisji. Generalnie nie żałuje ze straciłem przy tym aż jeden wieczór bo do niczego mi się to nie przydało ...

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2011 18:13 przez Chikusho.)
16-05-2011 18:10
BtiN Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 35

(16-05-2011 17:57)zollw napisał(a):  Ja mam temat "Teksty hip-hopowe. Sterta pustych słów czy liryczny sposób wyrażania myśli. Dokonaj analizy na wybranych utworach" , Powodzenia na rruskim :D

Wariacie, skąd Ty taki temat wykminiłeś? Ja się muszę męczyć z Motywem miasta, a tu taki zajebisty temat, na który mógłbym odpowiadać od ręki...
16-05-2011 18:15
MopyQueen Offline
Banned

Liczba postów: 758
East: On The Hunt Obserwuj grę
West: Kasahara Obserwuj grę

Samemu można zawsze zaproponować temat asy.
16-05-2011 18:16
BtiN Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 35

(16-05-2011 18:16)MopyQueen napisał(a):  Samemu można zawsze zaproponować temat asy.

To dobrze, że teraz się o tym dowiaduje... bo w mojej szkole oczywiście nikt nie udziela żadnych informacji...
16-05-2011 18:23
zollw Offline
Killing Spree
*

Na liście tematów jest mój temat :D jak dobrze pamiętam nr 47 chyba :D
16-05-2011 18:39
Sliv3r Offline
Legendary

Liczba postów: 1,498

Na ustnym polskim trzeba po prostu wiedzieć o czym się mówi. Nie powinno się uczyć całej prezentacji na pamięć tylko posiadać jako taką wiedzę na wybrany temat. Rok temu zdawałem maturę, uczyłem się dosłownie 3h dzień przez maturą i zgarnąłem 17/20. Po prostu trzeba znaleźć taki temat, na który można rzeczywiście się rozgadać bez większego wysiłku i pomyślunku (ja miałem "Czarne charaktery w literaturze. Omów na podanych przykładach." - temat banalny, dość obszerny bo jedyną restrykcją były właśnie czarne charaktery)

MopyQueen bardzo mądrze napisał:
Cytat:Pamiętaj - masz się sprzedać jak dziwka. Tu chodzi bardzo o prezentacje. A zdradzę Ci tajemnicę zawodową - drogo można sprzedać nawet ładnie zapakowane gówno. Więc skup się bardziej na tymże opakowaniu, bo komisja wywinie orła, jak będziesz 20 osobą w danym dniu która odklepuje swoją pracę niczym wierszyk w przedszkolu.
i ci, którzy jeszcze nie mieli ustnego polskiego powinni sobie wziąć to do serca.
16-05-2011 18:50
Ivan Luthien Offline
Bad to the Bone

Liczba postów: 1,954

Moderator

mopy bardzo dobrze gada

PS. dobry motyw, kupować maturę za 50zł, godzina pisania i 3 książki do przeczytania przez dwa semestry, już nawet nie wspomnę o tym że można pisać z książek, które się już wcześniej przeczytało
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2011 19:22 przez Ivan Luthien.)
16-05-2011 19:19
Backero Offline
is Best Pony

Liczba postów: 1,593
East: i3ackero Obserwuj grę

"Rola strachu w zyciu bohaterów literackich i filmowych"

Odwołuję się do "Metro 2033", 3 lektur szkolnych i paru horrorów ;)

[Obrazek: fidlpng_eqehhsw.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2011 19:27 przez Backero.)
16-05-2011 19:26
Zoltan Online
Godlike

Liczba postów: 887

Swoją maturę ustną z polaka miałem 13 czyli niedawno.

Zawsze kiepsko wychodziłem z polskiego - 2 bądź 3 na semestr (choć język znam lepiej niż nie jeden z 5 - ot taki poziom szkolnictwa).

Mimo wszystko postanowiłem sam napisać pracę i wykuć się jej na pamięć. Temat "Portrety ludzi zlagrowanych....." (czyli o ludności w obozach koncetracyjnych). Książki znałem raczej kiepsko choć w bibliografii znalazła się moja ulubiona lektura "Inny świat" (którą znałem ze streszczenia).

Stres jak cholera, trzeba przyznać. Szczególnie, że początkowo nauka szła ciężko. Mimo wszystko w dzień zdawania wszystko nieźle recytowałem. Ostatnią próbę miałem zrobić przed wejściem okazało się, że kilka osób olało maturę i wchodziłem "z biegu", więc doszedł dodatkowy stres. W domu prezentacja trwała około 16 minut, w sali wszyło około 10 (po prostu nadgoniłem tępo). Pytania były naprawdę proste - nawet nie nawiązywały do książek tylko do "własnych odczuć i rozumowania"...kolejno:
"Ludzie ludziom zgotowali ten los" - jak rozumiesz te słowa? Odpowiedziałem jednym zdankiem,odpowiedź wręcz logiczna
"Porównaj radzieckie i hitlerowskie obozy" - także proste pytanie
"Obraz obozu którego autora bardziej przypadł ci do gustu?" - co bym nie powiedział i tak musiałoby być dobrze, bo to moje własne odczucia.

Podsumowując:
Nie stresuj się chłopie, bo nie ma po co. Komisja jest naprawdę miła i walczy o to byś zaliczył (by nie psuć sobie statystyki). Nawet jeśli będziesz się jąkał, przerywał, mylił temat komisja ci zaliczy, bo uzna, że wziąłeś maturę na poważnie i się przyłożyłeś. Im gorzej ci pójdzie tym łatwiejsze rzucą pytania.
Z własnego doświadczenia wiem, że po wydukaniu swojej pracy stres całkowicie opada i do pytań podchodzisz na luzie.

Zdałem na 90% (za błędy w bibliografii, którą oddałem na ostatni termin, robiąc ją na szybko) - nikt z mojej szkoły nie oblał (z tych co przyszli oczywiście), bo nie obleją kogoś kto wziął się za temat.

Cała matura jest dla mnie kolejnym dowodem na to, że oceny nie odzwierciedlają faktycznych możliwości ucznia. Jadąc na dwójach i trójach zdaje maturę/wszelkie testy/konkursy na bardzo wysokie wyniki, bo wiem, że inteligencja sama się obroni. I tak widzę tempe lalunie ze średnimi ponad 4.0, które wypadają na papierku lepiej niż ludzie z faktycznym sprytem i inteligencją....taka prawda

[Obrazek: korwnik_MINI.png]
Nie kumam hashtagów, bo nie kręci mnie gimbo moda Nie lubię anime, bo dla mnie jest głupawe
Nie bawią mnie trolle - patrz punkt 1 Nie toleruję pedalstwa, bo to wbrew naturze Nie idę za stadem, bo mam własne zdanie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2011 20:03 przez Zoltan.)
16-05-2011 20:01
Chikusho Offline
Godlike

Liczba postów: 769
East: Chikusho Raien Obserwuj grę
West: Chikusho Obserwuj grę

To widzę miałeś fajnie ... u mnie kazała mi wymieniać jakieś rodzaje literackie (to bylo rok temu i daje tylko przyklad bo to jest akurat proste ...) i inne struktury rodem z jakiegoś podręcznika ...
Pomijając te zafajdane pytania o szczegóły z lektur. Wszystko zależy od szkoły i komisji naprawdę. Co prawda przespałem większość lekcji polskiego ale interpretować umiałem dobrze zawsze, niestety na mojej ustnej nie przydało mi się to do niczego.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-05-2011 20:12 przez Chikusho.)
16-05-2011 20:11
n00tyet Offline
Banned

dodając Ci otuchy i pewności powiem że nawet nie czytałem lektur które brałem do prezentacji
16-05-2011 21:32
Pulczuk Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 18

(16-05-2011 17:06)n00tyet napisał(a):  ja wszedłem na mature oczywiście dzień wcześniej zacząłem się dopiero uczyć swojej pracy zaciąłem się na 1 zdaniu ze stresu oczywiście miewałem przerwy wymyślałem nie odpowiedziałem na żadne pytanie z wyjątkiem pytania "dlaczego wybrałeś ten temat" jedna baba to siedziała i padała ze mnie, to rozśmieszyłem je do końca zachodzę na wyniki Kamil A. 20/20 O_o

Hehe no ja tak samo, spóźniłem się 3h i wbijam na wyniki a tam Kamil A. 20/20 O_o ale mieli ze mnie zlewy
16-05-2011 21:40
Karol the Great Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 44

Ja miałem maturę ustną tydzień temu. Wynik 20/20, temat: "Wydarzenia historyczne jako inspiracja do utworów literackich". Prezentacje robiłem stopniowo, przeczytałem książkę, spisałem w wolnej chwili jakieś informację z niej pasujące do tematu i tak powoli od stycznia powstawała moja prezentacja. A sama nauka to były dla mnie 3 dni, z tym, że nie siedziałem za długo nad tym. Głównie siedziałem ze znajomymi i grałem w lola :P
Ogólnie nie ma się czym stresować, zdać zda to każdy, bo szkoła nie chce nikogo uwalać(psuje zdawalność), więc będzie dobrze.
A kupowanie prezentacji to strata kasy bo bez dużego nakładu pracy można to samemu zrobić.
16-05-2011 21:48
romas11 Offline
Dominating

Liczba postów: 296
East: romas11 Obserwuj grę

Ja swoja ustna z Polskiego mam jutro
temat "Rozne postawy czlowieka wobec okrucienstw wojny"

"Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka"
[Obrazek: odliczanie-4.png]
18-05-2011 05:17
Ambu Offline
Zasłużony

Liczba postów: 943

Zasłużony

Napisz jak tam romas Ci poszło, ciekawy jestem.
Ja znowuż miałem ustny polski dzisiaj. Parę problematycznych rzeczy mi wypadło w tym tygodniu i jakoś tak niefortunnie wyszło, że zacząłem się uczyć dopiero wczoraj. Musiałem się nauczyć 15minutowej prezentacji w 1 dobę. Wiem, ze to nic dla zahartowanych studentów, dla których to pewnie normalka, ale dla mnie to jest nowość, bo zwykle nie odkładam sobie tyle roboty na ostatnią chwilę. Dodatkowo zżarł mnie stres. Nawet komisja mi po ogłoszeniu wyników powiedziała "więcej wiary w siebie, wcale źle ci nie poszło". Cały ociekałem potem, nie raz nie mogłem wykrztusić słowa. Wszystko dlatego, że na wariata na ostatnią chwilę szykowałem swoją prezentację i po części sporo interweniowałem. Bałem się jak cholera. Przed żadną inną maturą tak nie miałem. Dobrze, że miałem fajne babki w komisji, które skutecznie rozluźniały atmosferę :)
Wynik 16/20. Może i 80% dla takiego ambu to trochę mało, ale ja tam jestem zadowolony. Z taką tremą i tak marnym przygotowaniem liczyłem na coś w granicach 10/20 :D Cóż... W końcu mam to za sobą. Jeszcze tylko egzamin zawodowy i koniec tych zmagań :D.
20-05-2011 20:30
Zendlag Offline
Zasłużony

Liczba postów: 144
East: Zendlag Obserwuj grę

Zasłużony

lol, doba? ja stwierdziłem ze się przygotuję tego dnia kiedy miałem maturę. tj. zeszły poniedziałek. poczytałem , pośmiałem się, popłakałem nad swoim losem, i poszedłem. termin miałem na 17 godzinę. pani mi jeszcze zabrała mój plan ramowy bo coś tam za duzo miałem. gadane full z pamieci. wynik - 18/20. potwierdzam - ta matura kosztuje wiecej stresu niz to warte.
20-05-2011 20:37
John Druitt Niedostępny
Stay awhile and listen

Liczba postów: 536

ja zdałem wszystkie 3 ustne - (polski i 2 poziomy ang. na 100%) bez większych przygotować - wystarczy wybrać łatwy temat i znać streszczenia lektur, a z angielskiego to po prostu trzeba znać język:)
20-05-2011 21:41
TheEar Offline
Rampage
**

Liczba postów: 93

"Sposoby przedstawiania miast przeklętych i miast ukochanych w literaturze"
termin 18 maj
praca napisana 17 maja
wynik - 90% (nie 100 bo zapomniałem czym parał się Mendel Gdański i jak zwała się kobita zamordowana przez Raskolnikowa :/)
szkołę skończyłem z tróją z języka polskiego
Nie jestem w stanie zrozumieć jak można kupować prace maturalne

Wiatrak napisał(a):Do wszystkich geniuszy wstawiających sobie sygny z głupotami wypisywanymi przez niedoświadczonych userów: Jesteście żałośni. Też kiedyś nie mieliście pojęcia o grze.Popełnialiście bądź wciąż popełniacie głupie błędy. Też kiedyś mieliście oderwane od rzeczywistości teorie. Ale co z tego, pograliście trochę, już możecie czuć się fajni i okazywać wyższość w taki szczeniacki sposób. Gdybyście naprawdę byli dobrymi graczami wolelibyście tłumaczyć ludziom ich błędy. Idźcie lepiej szlifować swój 1900 rating, bo czasem mi się wydaje, że według niektórych ELO to jedyne kryterium oceny człowieka.
Nareszcie coś co jest warte zacytowania
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-05-2011 11:24 przez TheEar.)
21-05-2011 11:19
piromaniac Offline
Godlike

Liczba postów: 803

Cytat:Musiałem się nauczyć 15minutowej prezentacji w 1 dobę. Wiem, ze to nic dla zahartowanych studentów, dla których to pewnie normalka, ale dla mnie to jest nowość, bo zwykle nie odkładam sobie tyle roboty na ostatnią chwilę.

I to właśnie błąd systemu nauczania. ;) W liceum jedno, na studiach drugie. Każdy dostanie zdrowo po dupsku na pierwszym semestrze, kiedy będą wymagać wrycia na następne zajęcia 150 stron materiałów. ^_^

21-05-2011 11:23
Zoltan Online
Godlike

Liczba postów: 887

(20-05-2011 20:30)Ambu napisał(a):  W końcu mam to za sobą. Jeszcze tylko egzamin zawodowy i koniec tych zmagań :D.

A tak z ciekawości. Z czego piszesz zawodowy? Tzn. jaki kierunek?

[Obrazek: korwnik_MINI.png]
Nie kumam hashtagów, bo nie kręci mnie gimbo moda Nie lubię anime, bo dla mnie jest głupawe
Nie bawią mnie trolle - patrz punkt 1 Nie toleruję pedalstwa, bo to wbrew naturze Nie idę za stadem, bo mam własne zdanie
21-05-2011 13:42
Ambu Offline
Zasłużony

Liczba postów: 943

Zasłużony

Informatyka.
21-05-2011 18:19
Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości