Wątek zamknięty 
Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #1
Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
PORADNIK NIEAKTUALNY


Jako że wiele osób prosiło mnie o spolszczenie poradnika z lolkinga, postanowiłem się w końcu za to zabrać. Poradnik nie jest identyczną kalką, odrobinę będzie się różnić ale mniej więcej sens merytoryczny postaram się zachować ten sam.
Ostrzegam, że jest to ogromna ściana tekstu.


Kilka słow dla tych, którzy mnie nie znają. W LoLa gram od około 3 lat, z czego 2 nich spędziłem na serwerze NA. Długo siedziałem na poziomie golda, w trzecim sezonie dociągnałem do Platyny 1 tamże. W marcu 2013 zmieniłem na serwer East i grając praktycznie tylko Gragasem zrobiłem Challengera. Grałem przez chwilę na West, ale nostalgia odnośnie EUNE sprawiła że wróciłem spowrotem, niemniej jednak prawdopodobnie wpakuje drugie konto z Easta na West, bo jakościowo soloQ jest jednak tam nieco lepsze.

No to zaczynamy:
[b]Gragas, the Rabble Rouser

[Obrazek: Gragas_Splash_1.jpg]

Spis treści:

1. Plusy/minusy i ogólne spojrzenie na postać
2. Summoner Spelle
3. Masteriesy
4. Runy
5. Umiejętności
6. Buildy
7. Match-upy
8. Laning/Roaming
9. Teamfighty
10. Gragas na topie
11. Gragas w jungli
12. Gragas 1vs2
13. Gragas Dominion
14. Gragas 3vs3
15. Podsumowanie
Plusy/minusy i ogólne spojrzenie na postać


Plusy:
+ Stosunkowo tankowny jak na postać AP,
+ Wysokie przeliczniki AP,
+ Mobilny a co za tym idzie, trudny do zgankowania,
+ Unikatowy system ulta, mogący samodzielnie ustawiać gry(niestety, przy złym użyciu, także dla przeciwnika),
+ Mocny burst,
+ Jeden z najlepszych sustainów w grze,
+ Bardzo szybki push,
+ Możliwość zoutradowania autoattackami postaci AD we wczesnych fazach gry,
+ Potwornie silny od 4 levela do konćowego mid-game.
+ Rewelacyjny snowball(Przeciwnik zazwyczaj odstawia linię po jednym deadzie)


Wady:
- Odrobinę słabnie w lategame,
- Tragicznie wręcz słaby na levelach 1-2,
- Melee,
- Wszystkie skille ofensywne to skillshoty, nie trafisz, nie robisz nic,
- Ultimate mimo wszystko wymaga ogromnej wprawy w dobrym użyciu,
- Bycie tankowniejszych od większości AP nie zmienia faktu że i tak jest papierowy,
- Jedna z najbardziej podatnych postaci na Silence, nie można absolutnie nic zrobić,
- Ciężko się nim odbić jeśli coś spieprzymy na początku.Gragas to postać obecnie traktowana jako AP Carry aczkolwiek planowo miał być Tankiem. Jest on postacią relatywnie silną przez cały okres gry oraz daje mnóstwo frajdy. Potrafi samemu nieść rozgrywkę ale trzeba mieć dużo wprawy i przede wszystkich cierpliwości aby nim coś ugrać. Nie jest to pick znajdujący się w czołówce midów ale z doświadczenia wiem że można nim dużo ugrać na każdym poziomie. Dlatego też chciałbym napisać tutaj co nieco o nim.

[Obrazek: 2r56oes.jpg]

Summoner Spelle


Podstawa:

[Obrazek: Flash.png]
Nie ma co się za dużo rozwodzić, najlepszy Summoner Spell w grze, nie bez powodu brany na prawie każdym, ustawia akcje, pozwala kogoś dogonić, uciec itd. Brać w ciemno.

[Obrazek: Ignite.png]
Mimo że opieramy się na burście i naszym zamiarem jest oneshotowanie, musimy się jakoś spasać w early. I właśnie ta summonerka służy temu aby ktoś "przypadkiem" nie uciekał na 50 hp. Jej użyteczność spada nieco w lategamie ale jeśli dzięki niej wygramy swoją linię to wykonała swoją robotę.

Do rozważenia:

[Obrazek: Ghost.png]
Jeśli ktoś nie przepada za Flashem to od biedy można podciągnąć to, aczkolwiek tracimy wtedy dużo możliwości odnośnie użycia ulta.

[Obrazek: Exhaust.png]
Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie vs. AD'ki na midzie, gramy na jakąś Caitlyn czy Tristanę, czy też potrafimy się na tyle dobrze ustawić w lategame aby zaaplikować to w przeciwnego ADC. Problemem jest że z Exhaustem nie mamy aż takiego kill potencjału.

[Obrazek: Teleport.png]

Poprostu neutralny Summoner Spell. Pasuje do każdego, na nikim nie jest jakiś wybitny. Na Gragasa to samo, wziąć można zawsze do robienia ganków/counterganków/splitpusha czy też szybkiego powrotu na linie ale uważam że są lepsze opcje.

[Obrazek: Smite.png]
Do junglującego Gragasa, później o nim napisze.

Summonerki do zignorowania:

[Obrazek: Revive.png]
Nie gramy Karthusem, jak ktoś musi to niech idzie pograć Dominiony, tam Revive nie jest taki zły.

[Obrazek: Clarity.png]
Dobre przez pierwsze 5 minut gry a potem zabiera tylko slota.

[Obrazek: Heal.png]
Jak wyżej.

[Obrazek: Clairvoyance.png]
Ciekawa summonerka, natomiast to już nie to samo co w pierwszym sezonie, zresztą nawet gdyby to brał to support a nie postacie jak Gragas.

[Obrazek: 64px-Barrier.png]
To my mamy grać agresywnie a nie być zmuszonym do defensywy. Jeśli mamy to brać na Gragasie to najlepiej w ostatniej chwili zmienić na jakąś Lux czy Oriannę, Gragas to postać do wygrania linii a nie cipkowego farmfestu na kontry.

Masteriesy


[Obrazek: 20usnf7.jpg]

Nowy patch, nowe masteriesy. Brak dodatkowego expa z drzewka utility sprawia, że musimy wrócić do masterek ofensywnych. Osobiście gram zestawem 21/0/9, ponieważ drzewko utility dalej zachowało jedną ze swoich ważniejszych cech, przedłużony czas buffów.

Runy


[Obrazek: 2jek95.jpg]


No i tutaj zaczyna się najwięcej dyskusji. Jak postać mająca takie przeliczniki może nie mieć ani punkta AP w runach?! Ano dlatego że AP zdążymy kupić bo na wybór itemów z heavy AP nie można narzekać, natomiast z Magic Penem to już różnie bywa. Movement Speeda nigdy nie za wiele, roam jeszcze skuteczniejszy, wcześniejsza agresja łatwiejsza przez to że jesteśmy w stanie dogonić nawet przeciwnika z butami i zaklepać go autoattackami na śmierć. Armor i Magic Resistance po to abyśmy się nie przeliczyli grając agresywnie na linii.

Oczywiście można grać też na typowym +23 AP zestawie, ale bez tego MS'a moim zdaniem postać dużo traci.

Umiejętności

[Obrazek: 2hykikw.jpg]

Krótka rozpiska skilli:

[Obrazek: Happy_Hour.jpg]

Happy Hour czyli nasza pasywka to jeden ze znaków rozpoznawalnych Gragasa. Każde użycia skilla regeneruje nam 2% maksymalnego życia w ciągu czterech sekund. Dzięki niej naprawde ciężko jest nas zbić z linii, regenerujemy się naprawde szybko. Mając blue buffa polecam spamować Body Slamem w miejscu, koszt zwraca się natychmiast a HP się regeneruje. Warto zauważyć, że nie kolejkuje się to jak Health Potiony, jeśli użyjemy skilla gdy będzie jeszcze efekt pasywy po poprzednim to nadpiszę się ona i nie wyciągniemy z niej pełnego efektu. Dlatego też polecam czekać aż pasek dojdzie do końca wtedy mamy pewność że każde użycie spella da nam maksymalny efekt.

[Obrazek: Barrel_Roll.jpg]

Barrel Roll, nasz podstawowy skill. Po użyciu go w miejscu kursora rzucamy powoli lecącą beczkę zadającą obszarowe obrażenia oraz zmniejszającą prędkość ataku. Niestety "powoli" jest w tym przypadku bardzo prawdziwe, skillshot ten jest dość łatwy do uniknięcia, jednakże jeśli trafimy przeciwnika to tak jakby on nas trafił 2-3 skillami. Beczka eksploduje sama po 5 sekundach a do celu leci około sekundy. Redukcja attack speeda trwa 3 sekundy. Jesteśmy w stanie rzucić Q podczas dashowania się co zwiększa nasz zasięg rzutu. Warto o tym pamiętać.


Cyferki:

Obrażenia: 85 / 135 / 185 / 235 / 285 (+0.9 Ability Power)
Redukcja Attack Speed: 20 / 25 / 30 / 35 / 40%
Zasięg Castowania: 950
Cooldown: 11 / 10 / 9 / 8 / 7 sekund
Koszt many: 80 / 90 / 100 / 110 / 120
Zasięg eksplozji: 350

[Obrazek: Drunken_Rage.jpg]

Bardzo przyjemny skill, który stanowi świetnie uzupełnienie pasywy. Użycie regeneruje nam manę, daje dodatkowy AD, Damage Reduction a na dodatek nie kosztuje nas nic więc możemy odpalać go za każdym razem gdy tylko zejdzie nam CD. Ważną rzeczą w tym skillu jest to, że musimy go wycastować do końca aby wyciągnąć z niego wszystkie bonusy. Jeżeli przerwiemy go w trakcie dostaniemy tylko połowę "obiecanej" many. Skill castuje się przez sekundę i w tym czasie najlepiej się trochę schować bo Hard CC oraz Silence go nam przerywają.

Cyferki:
Odnowienie many(tylko odpalenie skilla): 15 / 22.5 / 30 / 37.5 / 45
Odnowienie many(pełny cast): 30 / 45 / 60 / 75 / 90
Bonusowe AD: 30 / 40 / 50 / 60 / 70
Redukcja obrażeń: 10 / 12 / 14 / 16 / 18%
Cooldown: 25 sekund
Koszt many: brak

[Obrazek: Body_Slam.jpg]
Body Slam to skill, który sam w sobie nie robi jakoś mnóstwo ale bez niego wykorzystanie w pełni reszty naszych skilli byłoby niemożliwe. Działa jako alternatywa dla Flasha, możemy dzięki niemu przeskakiwać przez mury, ściany itd. jednak należ pamiętać że jest to dash a nie blink przez co łatwo go zablokować i lepiej go używać manualnie niż za pomocą smartcastów. Używamy go także na linii dla agresywnej gry, obrażenia z niego zadane od ostatniego update'a są pełne na wszystkich celach które uderzymy. Skill ten także zmniejsza Movement Speed po trafieniu oraz ma skalowanie z AD przez co warto wycastować Drunken Rage zanim zaczniemy używać go ofensywnie. Spowolnione cele także możemy bić z naszego bardzo mocnego autoattacku wzmocnionego przez W. W pewnym względzie jest możliwość kitowania przeciwnika tym skillem. Wbijamy się w niego z E i wywalamy pełne combo następnie cofamy się. Niektóre postaci, typu Ryze na załączanym obrazku będą chciały nam oddać i prawdopodobnie zaczną nas gonić. My w tym czasie grzecznie uciekamy z nogi, udając bezbronnego. Jeżeli przeciwnik zrezygnuje z pościgu należy się obrócić i zacząć iść w jego stronę i zacząć go gonić, bądź znowu uciekać jeśli postanowi ponowić pościgu. Gdy tylko cooldown z naszego E się skończy NATYCHMIAST wchodzimy w przeciwnika spowrotem. Tym razem nie dajemy mu już spokoju i jeżeli mamy możliwość bijemy go do końca. Skill ten ma kolizję na pierwszym trafionym celu, dlatego też trzeba uważać podczas ganków bo co mądrzejszy jungler będzie nonstop wchodzić przed nas blokując tego "prowizorycznego flasha".

[Obrazek: 6.jpg]

Może wygląda nieco tendencyjnie ale uwierzcie mi to naprawde działa nawet na dobrych graczy.

Cyferki:
Zasięg castowania: 600
Cooldown: 12 sekund(połowa po trafieniu celu)
Spowolnienie: 35%
Czas trwania spowolnienia: 2.5 sekundy
Obrażenia: 80 / 120 / 160 / 200 / 240 (+0.5 Ability Power) (+0.3/0.4/0.5/0.6/0.7 Attack Damage)
Koszt many: 50
Prędkość "sunięcia": 900 MS

[Obrazek: Explosive_Cask.jpg]

A oto nasza zdolność ostateczna. Ma tyle zastosowań że naprawde jest mi ciężko wszystkie wypisać więc po krótce. Po wybraniu tego skilla pojawi się nam koło z naprawde dużym promieniem, które pokazuje zasięg owego skilla. Im bliżej krawędzi koła tym dalej wyrzucamy przeciwnika w daną stronę. Można tego używać aby uratować sojusznika wyrzucając przeciwników w dal, inicjować walki wrzucając wroga w wasz team czy też podczas grania na linii sprowokować agresję przeciwnika i przerzucić go na swoją stronę/pod wieżę aby zabezpieczyć killa. Świetnie też ustawia ganki w przypadku agresji junglera. Sam skill jest także bardzo mocnym nukiem. Skill po użyciu daje nam na krótką chwilę wizję w miejscu, w które rzuciliśmy ulta. Ultem także można wrzucić kogoś w beczkę z Q zadając naprawde ogromne obrażenia.

Mały pokaz:

Wrzucanie przeciwnika w nas
[Obrazek: 2.jpg]

Wyrzucanie go w dal
[Obrazek: 1.jpg]

Cyferki:
Zasięg castowania: 1050
Promień koła: 400
Cooldown: 100 / 90 / 80 sekund
Koszt many: 100 / 125 / 150
Obrażenia: 200 / 325 / 450 (+0.9 Ability Power)
Maksymalny zasięg odrzutu: 600

Buildy


Start:
[Obrazek: 2041_32.png]
[Obrazek: 2044_32.png]
[Obrazek: 2003_32.png]
[Obrazek: 3340_32.png]

To jest nasz idealny item start. Dzięki niemu mamy naprawde dobry sustain, dodatkowo flaska odnawia się co każdy powrót do bazy. Ten Health Potion to taki ładny dodatek, bardzo często nie trzeba go nawet spalać jednak zdarzają się bardzo trudne linie a wtedy działa naprawde świetnie. Ward jak to ward zawsze skuteczny, mimo tego że nie jest nas łatwo zgankować dobrze wiedzieć co sie dzieje w miejscach gdzie akurat nas nie ma. Polecam wstawić go w przeciwnej jungli w krzakach niedaleko reda, bądź w krzakach na rzecze przy blue buffie, w zależności od kierunku, który wydaje się nam być bardziej prawdopodobnym jeśli chodzi o ganki. Od biedy także można zacząć buildem Doran+2 pot ale wtedy bardzo szybko spłukujemy się z many.

Trinket to nasz ward za darmo, oczywiście bierzemy.

Pierwszy powrót do bazy:
[Obrazek: 1056_32.png]
[Obrazek: 1056_32.png]
[Obrazek: 1001_32.png]
[Obrazek: 2044_32.png]

To jest optymalny zestaw, który powinniśmy nabyć po powrocie do bazy. Działa to na zasadzie ważności Dorany<--Ward<--Buty, więc jeżeli mamy np. 800 golda zamiast 1200 to kupujemy tylko Dorany, będą nam potrzebne bo posiadając dwa takie cudeńka stajemy się naprawde twardymi zawodnikami na midzie.

Ważne:
[Obrazek: 3191_32.png]
Jeżeli gramy na postać AD na midzie reszta może poczekać, musimy to złożyć jak najszybciej.

Core:

Itemki, które robimy w następnej kolejności:

[Obrazek: 3020_32.png]
Niewielka cena za dodatkowy MS i bardzo przyzwoity MPen. Obowiązkowo szybko skleić. Potem polecam ulepszyć upgradem w wersję Homeguard.

[Obrazek: 3089_32.png]
Chyba najważniejszy item na 90% AP postaci, w naszym przypadku także, rushujemy go bo potrzebujemy tego damage'a.

[Obrazek: 3165_32.png]
Płacimy śmieszne grosze za item za item który moim zdaniem powinien być parę stówek droższy. Połowa maksymalnego CDR'a, przyzwoity mana regen i AP oraz bardzo fajna pasywka. Kupować obowiązkowo jako drugą pozycje.

[Obrazek: 3135_32.png]
W epoce Banshee's Veilów i innych jakiś cudacznych itemów na MR nie wyobrażam sobie gry bez tego. Pozatym cena też nie jest taka zła.

Nie zapominamy o wardach![Obrazek: 2044_32.png]

Dopełniacze:

Tutaj itemy, które robimy na wypadek gdyby gra się przeciągneła. Sprzedajemy stare graty z priorytetem na Flask a dopiero potem Dorany jeśli brakuje slotów.

[Obrazek: 3157_32.png]
Armor, więcej armora, jedna z najlepszych aktyw w grze ratująca nam tyłek wiele razy i bardzo dużo AP. Jeśli gra ma trwać dłużej niż 35 minut, brać obowiązkowo.

[Obrazek: 3001_32.png]
Item bardzo przyzwoity ale od czasu nerfów zasięgu aury już nie taki rewelacyjny jak kiedyś. Polecam zrobić jeśli przeciwnik ma kogoś z dużym magicznym damage, kto może nam potecjalnie zagrozić(Lissandra itd.)

[Obrazek: 3128_32.png]
Ciekawa sprawa, natomiast uważam że jakość tego itemu jest wprost proporcjonalna do ilości postaci melee w przeciwnym teamie. Zaaplikowanie aktywy w ważny cel dystansowy może być bardzo trudne mimo Body Slama bo nie możemy się poprostu wdashować w cały team. W przypadku postaci melee zawsze ktoś do nas się zbliży. Dobrze jest walnąć z niego także w coś naprawdę mocnego typu Shen jako swoisty zmiękczacz.

[Obrazek: 3100_32.png]
Ciekawy item, aczkolwiek może być problem z dobrym wykorzystaniem go. W teorii robimy do kogoś dasha i aplikujemy wzmocniony autoattack, w praktyce to działa tylko wtedy gdy przeciwnik ma stosunkowo mało CC i właśnie w takich okazjach polecam ten item.

[Obrazek: 2039_32.png]
Kosztuje niewiele, daje dużo, nie zabiera slota. Jedyną wadą jest krótki czas trwania. Zawsze warto mieć odświeżonego.

Zhonya ma priorytet z tych itemów, pozostałe wedle preferencji.

Itemy odrzucone:

[Obrazek: 3174_32.png]
Bardzo dobry item tyle że...Nie dla Gragasa. Daje zdecydowanie za mało AP za swoją cenę, mamy już aktywę dającą manę, CDR z Morello. Tylko MR jest coś wart ale prawdę mówiąc to lepiej już złożyć później Abyssalke jak kogoś to boli. Zdecydowanie nie polecam.

[Obrazek: 3151_32.png]
To jest powód dla którego musimy mieć runy na MPen. Bo ten item za cholerę do nas nie pasuję. Nie dość że nie mamy dość spammowalnych spelli to jeszcze są to skillshoty a więc jeszcze bardziej zmniejszamy użyteczność pasywki. Zostawmy ten item Malzaharom i innym Teemo.

[Obrazek: 3003_32.png][Obrazek: 3040_32.png]
Sam item jest bardzo dobry ale po pierwsze ma 2 ogromne wady. Biorąc go zakładamy że gra się przeciągnie bo Gragas mimo wszystko nie stackuje Łezki specjalnie szybko, drugim problemem jest to że będziemy wydać wcześnie 700 golda na barachło, które nie daje nam nic w wymianach.

[Obrazek: 3027_32.png]
Z RoA jest ten problem, że musimy je złożyć wcześnie aby wycisnąć z niego jak najwięcej. Składając go wcześnie tracimy sporą porcję AP. Grając Gragasem nie możemy sobie na to pozwolić.

Match-upy


Wszystkie postaci, z którymi się spotkałem na midzie na grach Diamond/Challenger.
Piszę te match-upy z perspektywi że przeciwnik, na którego gramy gra podobnie/lepiej

[Obrazek: AatroxSquare.png]
Niesamowicie upierdliwy sustain ale nic pozatym. Uważamy na 2-3 levelu bo to jest faza, w której może z nami wygrać trade jednak wraz z upływem gry będzie to wyglądać coraz gorzej dla niego. Na 4 levelu możemy spróbować zagrać agresywnie, jest do zabicia.

Trudność:4/10

[Obrazek: AhriSquare.png]
Bardzo skillowy matchup, kiepska Ahri to najprostszy mid, dobra to jeden z najtrudniejszych. Tutaj bardzo pomagają właśnie runy MS bo po pierwsze łatwiej uniknąć Q, po drugie jeżeli będziemy grali agresywnie(a powinniśmy bo nie zabijemy jej po 6 jeżeli raz nie padła wcześniej) to możemy uniknąć Charma z melee zasięgu jeżeli jesteśmy dostatecznie szybcy. Na tą linie szczególnie dużo wardów bo Ahri tak jak my może roamować z dość dużą skutecznością. Charm przerywa naszego E nawet w trakcie przez co prawdopodobnie będziemy musieli robić kilka podejść do zszarżowania jej. Followanie jej jest ryzykowne, radzę uważać.

Trudność:7/10

[Obrazek: AkaliSquare.png]
Obecnie częściej ją widać na topie niż na midzie, jednak zdarza się tutaj także. Na nieszczęście dla niej Gragas jest bardzo trudnym matchupem. Wygrywamy z nią wszystkie trady, nie może się w nas wbić po 6 bo nasz ult może ją kompletnie wyeliminować. Jedyne o czym trzeba pamiętać to pinki, żeby nam nie uciekała.

Trudność:2/10

[Obrazek: AniviaSquare.png]
Jedna z najłatwiejszych linii dla Gragasa. Anivia jest powolna, papierowa, a na dodatek jej skillshoty bardzo łatwo nam uniknąć dzięki E. Pasywa jej również nie pomaga bo jesteśmy w stanie wyrzucić jajko w naszą stronę R'ką. Zdecydowanie polecam, dobra zabawa na linii.

Trudność:1/10

[Obrazek: AnnieSquare.png]
Również bardzo łatwa linia. Głównym problemem Annie jest to, że musi podejść stosunkowo blisko aby zadać nam obrażenia przez co jest podatna na nasze E. Drugą rzeczą jest to że jesteśmy w stanie przetrzymać jej pełne combo z redukcją obrażeń. Ona może mieć z tym problem.

Trudność:2/10

[Obrazek: BrandSquare.png]
W zasadzie jeszcze łatwiej niż w przypadku Annie. Brand ma wprawdzie większy zasięg, ale 2 z jego skilli to skillshoty, Ultimate zdecydowanie gorszy niż w przypadku Annie, dodatkowo jest jeszcze bardziej papierowy.

Trudność:1/10

[Obrazek: CassiopeiaSquare.png]
Teoretycznie dość trudna linia, w praktyce nie wygląda to tak źle. Musimy uważać bardzo na drugim poziomie aby nie wpaść w nieskończone kombo Q+E bo padniemy jako FB, jednakże koło 5 poziomu spokojnie wygrywamy trady a po 6 jeżeli szybko klikamy to jesteśmy w stanie się w nią wbić zanim nas w ulti walnie.

Trudność:5/10

[Obrazek: ChoGathSquare.png]
Strasznie męcząca linia. Cho za bardzo nie ma jak nam zagrozić, problemem jest to że my specjalnie też nie. Największą szansę na zabicie go mamy w przedziale poziomów 4-7 i powinniśmy to wykorzystać. Jak do tego czasu go nie zabijemy ani razu to polecam roamować bo nic więcej oprócz farmienia nie zrobimy.

Trudność:5/10

[Obrazek: CorkiSquare.png]
Z ADC których możemy dostać na midzie na samolot jest nam najgorzej. Męczy autoattackami, burstuje, niemamy jak go zabić a jak zostawimy linię to przepushuje. W early polecam help od junglera, po wbiciu 6 zostawiamy go na midzie i idziemy roamować, tutaj sie raczej nie sfeedzimy.

Trudność:9/10

[Obrazek: DianaSquare.png]
Śmiesznie łatwa linia, nie wiem czemu jest nakręcana jako niby trudny matchup. Fakt faktem przegramy z nią pełnego trade'a jeśli będziemy się z nią bić jak odpali tarczę, ale od czego mamy E. Linia wygląda tak: odpalamy W i wchodzimy w walkę melee, kiedy tylko odpali shielda(a odpali go na 100%) wychodzimy/wydashowujemy się i czekamy aż shield jej się skończy. Następnie wchodzimy i wykonujemy pełne combo. Tego już z nami nie wygra w żaden sposób.

Trudność:4/10

[Obrazek: EliseSquare.png]
Bardzo rzadki lane, jednakże zdarza się ją i tutaj spotkać. Od czasu utraty resistów na pająku stała się banalnie prostą linią. W przeciwieństwie do większości linii jednak czekamy do 6-7 poziomu zanim zaczniemy walczyć. Z powodu dużej ilości skilli Elise wygrywa z nami wymiany na niższych levelach.

Trudność:3/10

[Obrazek: EvelynnSquare.png]
Podobnie jak w przypadku Elise, czekamy do naszego ulta gdyż wcześniej z powodu spamowalnego Q możemy nie wygrać z nią wymian. Na tej linii, podobnie jak w przypadku Akali trzeba nakupić trochę pinków bo zazwyczaj Evelynn lubi poroamować. W większośći przypadków spotykałem sie z maniakami pushującymi na pałę Q. Aby to skontrować robimy dokładnie to samo przez co zmuszamy ją do siedzenia na midzie.

Trudność:4/10

[Obrazek: EzrealSquare.png]
W przypadku AD(Blue) Ezreala musimy bardzo uważać na pierwszym levelu aby nas nie zharassował bo poprostu wbijając 2 level wejdzie w nas blinkiem i może nas położyć trupem. Od 1 levela spamujemy Q i pushujemy na pałę. Ezreal będzie mieć luksus możliwości autoattackowania creepów, my jednak podchodząc do nich będziemy zbierać harass. Nie możemy jednak pozwolić mu aby miał pierwszy drugi level bo będzie po nas. W przypadku AP Ezreala jest o tyle łatwo że jego harass z ręki jest prawie do zignorowania. Od czasów ostatniej zmiany na E, jego blink ma mniejszy CD od naszego Slama toteż gra się nieco trudniej i poziom trudności dla obydwu wariantów podskakuje o oczko.

Trudność:7/10 [AD/Blue]
Trudność:2/10 [AP]

[Obrazek: FiddlesticksSquare.png]
Banalnie prosty matchup, gdyż gramy na papierka który na dodatek jest niesamowicie podatny na naszego ulta. My jednak na niego nie będziemy czekać i wbijemy się już na 4 poziomie, gdyż nasz burst spokojnie przejdzie przez jego Drain. Uważamy jednak na ganki, gdyż Fear CAŁKOWICIE uniemożliwia nam zrobienie czegokolwiek.

Trudność:3/10

[Obrazek: FioraSquare.png]

Jedna z niewielu postaci na midzie, która może z nami wygrać wymiany na melee ale nic poza tym. Jest papierowa, redukcja attack speeda z beczki ją bardzo boli. Jest bardzo łatwa do zgankowania ale prawdę mówiąc powinnibyśmy być w stanie zabić ją samemu.

Trudność:3/10

[Obrazek: FizzSquare.png]
Na papierze kontra na nas idealna, w praktyce nie jest tak źle. Fizz to jedna z niewielu postaci, która wygra z nami melee trade nawet z odpalonym W i przy okazji dużo nim grających gra z barierą co jeszcze bardziej ich ustawia. Nie zmienia to jednak faktu że na krótkie trady zadajemy mu znacznie więcej a nasza możliwość szybkiego pushu sprawia, że możemy wbijać szybciej levele i wykorzystywać przewagę z tego płynącą. Najważniejsze to nie uciekać gdy się w nas wbija. Robiąc to zaczyna tankować pełne aggro creepów i sam się nam wystawia na killa. Pamiętamy też że gdy on chce dokonać "szybkiego trade'a" czyli Q+W a potem odskok E to czekamy aż spadnie na ziemię a dopiero potem go częstujemy beczką.
Ostatnio nieco oberwało mu się nerfami, za to też poziom trudności spada.

Trudność:5/10

[Obrazek: GalioSquare.png]
Bardzo łatwa linia, bez większego problemu możemy unikać jego Q dashami, jest MR tankiem ale nie Armor tankiem więc bonus obrażenia z W naprawdę go zabolą. Jesteśmy w stanie go także zniszczyć roamem/gankami a jego ult jest bezsilny wobec naszego.

Trudność:2/10

[Obrazek: GangplankSquare.png]
Obecnie bardzo rzadki widok na midzie, niemniej jednak czasem się zdarza. GP jest dość upierdliwy bo jego pasywa kompletnie kasuje naszą i jeżeli ma runy na crit chance to może być problem aby z nim wygrać na melee, niemniej jednak albo się zbuduje na papiera robiącego obrażenia i zejdzie na Q+R albo zrobi się w tankownego kloca i będzie do zignorowania. Jeśli nie jesteśmy go w stanie zabić to pushujemy i roamujemy, GP nie ma jak obronić się przed pushem z Q.

Trudność:3/10

[Obrazek: HeimerdingerSquare.png]
Co to za matchup, kto jeszcze gra Heimerem? W zasadzie prawie nikt ale ci którzy grają nim a nie trollują mogą nam napsuć dużo krwi. Heimer zmusza nas do bardzo statycznej gry przed 6 poziomem, bo nie jesteśmy w stanie się w niego wbić gdyż nie będziemy go w stanie tak szybko zburstować zanim nas wieżyczki nie rozwalą. Po 6 powinno być nieco łatwiej, natomiast mimo tego ja bym czekał na ganki ze strony junglera, włochacza jest bardzo łatwo załatwić 2vs1. Kontrujemy go także lategamem, Heimer bardzo odpada gdy zaczyna się faza teamfightów.

Trudność:6/10

[Obrazek: JannaSquare.png]
AP Janna nie jest szczególnie popularnym pickiem ale są fanatycy, którzy nią grają. Bardzo statyczna farm linia, cała masa disengage'ów i mocna tarcza sprawiają że ciężko ją zabić ale sama w sobie też nie ma jak zabić nas.

Trudność:5/10

[Obrazek: JarvanIVSquare.png]
Spotykany czasem na midzie, zazwyczaj robiony wtedy w full AD. Uważamy na 2-3 levelu, ale od 4 nie powinniśmy mieć żadnych problemów z załatwieniem go. Zasadniczą wadą J4 jest świetny engage ale brak escape/disengage. Jeżeli się w nas wbije to traktujemy go pełnym combem. Nie ma prawa wyjść z takiej wymiany na plus.

Trudność:4/10

[Obrazek: JayceSquare.png]
Czasem jeszcze spotykany aczkolwiek ostatnio go widuję głównie na topie. Jest to linia dość męcząca gdyż łączy w sobie harass Ezreala i wytrzymałość GP/Jarvana ale i tutaj możemy sobie poradzić. Tak jak w przypadku Elise czekamy do późniejszych leveli, na niskich levelach wymian z nim NIE wygramy.

Trudność:6/10

[Obrazek: JinxSquare.png]
Nowy twór Riotu ma wprawdzie kosmiczne cyferki ale jej skillset i tak gubi się w obecnej mecie. Brak escape sprawia że po 6 za każdym razem mamy freekilla. Sama przyjemność.

Trudność:3/10

[Obrazek: KarmaSquare.png]
Dość ciężka linia. Nie bardzo możemy farmić z autoattacków bo narażamy się na harass z BARDZO bolesnego Q, nawet jeśli trafimy idealnie z E może nas złapać w snare i zrobić disengage. Dodatkowo dzięki shieldowi jest w stanie przetrzymać dużą ilość obrażeń. Najlepiej brać ją we dwóch, pomęczyć junglera aby wpadł i pomógł ją zabić.

Trudność:8/10

[Obrazek: KarthusSquare.png]
Karthus ogólnie ma bardzo ciężkie na życie a w przypadku Gragasa ma szczególnie przerąbane bo jakikolwiek błąd przypłaca życiem. Zabijamy go przed 6, zabijamy go po 6, z teamfightów możemy go wyrzucać przez co nie kosi całego teamu pasywką. Sama frajda z grania na niego.

Trudność:1/10

[Obrazek: KassadinSquare.png]
Od czasów zmian u Kassadina jest on moim zdaniem postacią zdecydowania słabszą. Mimo, że jego W w połączeniu z Lich Banem zadaje naprawde niesamowite obrażenia, to brak silenca sprawia iż nie może wejść w nas, ponieważ możemy go zdjąć na kombo. Podobnie jak poprzedni, stary Kassadin bardzo słaby laning. Korzystamy ile się da.


Trudność:3/10

[Obrazek: KatarinaSquare.png]
Katarina ma jednego dość spamowalnego escape'a ale to jest linia, na której to my dyktujemy warunki. Nie może się w nas wbić gdyż poprostu nasze pełne kombo>>>>jej kombo. Warto pamiętać że harassowanie zaczynamy od E aby wymusić spalenie Shunpo. Następne ładujemy beczkę w to miejsce do którego się przeniosła. Katarina powinna uważać abyśmy jej nie followali gdyż zostanie kompletnie zgromiona gdy się do niej dobierzemy.

Trudność:4/10

[Obrazek: KayleSquare.png]
Bardzo silny early, niesamowicie możliwości kitowania, przegięty ult i sustain. Mamy przesrane? Otóż nie jest to co najwyżej lekko-średnia linia dla Gragasa. Dzięki długiemu zasięgowi jesteśmy w stanie wyczekać jej ulta goniąc ją, jej bonusowy MS nie pomoże jej gdy się przykleimy naszym E oraz jest BARDZO podatna na Body Slam-kiting, który opisałem w zakładce skilli.

Trudność:4/10

[Obrazek: KennenSquare.png]
Bardzo irytująca linia, głównie dlatego że większość Kennenów uwielbia wręcz autoattackować przy każdej możliwej okazji. Kontrujemy jego ulta ale lepiej nastawić się na farmę i roam. Z powodu Lighting Rusha i szybkiego stuna ciężko jest go zabić samemu.

Trudność:6/10

[Obrazek: jqlye1_th.png]
Był upierdliwy gdy robiono go na artylerię z W, po zmianach w Q jest przerąbany. To jest snowball linia, czyli kto pierwsza pada przegrywa, naszym problemem jednak jest to że dużo łatwiej jest mu nas zabić. Ma sustain, wbić się w niego nie możemy go ryzykujemy izolację i kompletne zmasakrowanie z jego Q, ma jumpa bardzo skutecznie psującego naszego ulta czy swój ult, który pozwala mu zaaplikować swoją pasywę w dowolnym momencie. Grzecznie farmimy i czekamy na ganki.

Trudność:8/10

[Obrazek: KogMawSquare.png]
Łatwy lane, Kog jest bardzo łatwy do zburstowania w early, należy jednak pamiętać abyśmy w bezpośredniej wymianie nie dali się zbytnio obić bo zabijając go może nas skosić pasywą(nawet Body Slam nie gwarantuje ucieczki z niego).

Trudność:3/10

[Obrazek: LeBlancSquare.png]
Królowa linii i earlygame'a powraca. Najprostszy sposób na wygranie tej linii to po kupieniu dwóch Doranów szybki zakup Negatron Cloaka. Ona nas nie będzie w stanie zburstować, my ją już tak. Prawdopodobieństwo roamu duże, jeśli mamy Negatrona spokojnie followujemy.

Trudność:6/10

[Obrazek: LeeSinSquare.png]
Jedna z niewielu postaci, która spokojnie z nami wygra 1v1 gdy odpalamy W, jego dash z tarczą dają mu wiele możliwośći uniknięcia naszych skilli. To linia, którą wygrywamy na czas. Lee chcąc czy nie BARDZO odpada im dłużej trwa gra. Jest on zabijalny na linii aczkolwiek jest to dość ryzykowne.

Trudność:8/10

[Obrazek: LissandraSquare.png]
Niekoniecznie trudna linia, problemem jest to że może być stosunkowo ciężko nam ją zabić ale nic pozatym. Gramy agresywnie od pierwszego levela, bo jeżeli ona wbije 2 przed nami to będziemy ryzykowali stratę dużej wczesnej dominacji.

Trudność:5/10

[Obrazek: LucianSquare.png]
Słabsza wersja Ezreala z dużo gorszych escapem i bezużytecznym ultem. Tak jak w przypadku Eza pushujemy od pierwszego levela abyśmy nie odpadli poziomem bo ryzykujemy zonowanie. Od 4 poziomu spokojnie możemy zabić go 1vs1.

Trudność:3/10

[Obrazek: LuxSquare.png]
Łatwiutka linia. Unikamy skillshotów naszym dashem, harassujemy ją naszymi skillami(Lux jako papierek bardzo je odczuwa) a po 6 poprostu wchodzimy i zabijamy ją, Lux nie ma żadnych escape'a żeby uciec. Uważamy na snare bo ustawia potecjalne ganki.

Trudność:3/10

[Obrazek: MalphiteSquare.png]
Chyba jeszcze bardziej monotonna linia niż w przypadku Cho'gatha. Malphite nie ma jak nas zabić ale my jego tym bardziej, slow z Body Slama jest całkowicie kontrowany przez jego Q. Farmimy, pilnujemy żeby nie roamował i tyle.

Trudność:6/10

[Obrazek: MalzaharSquare.png]
To niestety jedna z tych linii, na których musimy zdecydować co wolimy, CS czy zdrowie. Malzahar od najwcześniejszych leveli będzie nas zapushowywać niemiłosiernie, niszczył nas harassem. Nie mamy jak w niego się wbić gdyż wystawiamy mu się wtedy na pełne combo. Voidling także ma tendencję do blokowania naszego Slama. Lasthitując tylko z beczki często się gubi creepy i radzę się przyzwyczaić do tego na tej linii.

Trudność:9/10

[Obrazek: MasterYiSquare.png]
Bardzo ale to bardzo uważamy w wymianach na melee bo są one bardzo jednostronne. Jednakże w przeciwieństwie do Kha'Zixa czy Lee Sina Master jest bardzo łatwy do zgankowania. Jest on też zazwyczaj delikatniejszy od nich, harass z Q będzie go bardzo boleć.

Trudność:6/10

[Obrazek: MordekaiserSquare.png]
Musimy założyć czy będziemy mieli do pomocy junglera czy też nie. Jeśli tak to robimy 10/0 w ciągu 8 minut i samemu niszczymy gre, jeśli nie to przygotujmy się na bardzo agresywną gre w early gdyż będzie to jedyna okazja aby samemu wygrać taką linię. Niemniej jednak po 30 minutach gry Mordekaiser i tak będzie z nami w stanie wygrać solo(w zasadzie prawie z każdym). Farmimy bardzo szybko linie i staramy się czyścić nasze duszki żeby Mordekaiser ich nam nie zabierał. Warto także zwardować ich, być może będzie okazja aby wziąć mu je sprzed nosa.

Trudność:1/10(z junglerem)
Trudność:8/10(bez junglera)

[Obrazek: MorganaSquare.png]
Obustronny farmfest. Nie mamy specjalnie jak jej zabić z powodu tarczy oraz BARDZO dużego pocisku snarującego, ale o ile sami się pod niego nie podłożymy to nie mamy prawa paść na tej linii. Nasz roam jednakże wygląda dużo lepiej.

Trudność:5/10

[Obrazek: NidaleeSquare.png]
Przed 6 banalnie prosta linia, po 6 nieco trudniejsza ale dalej stosunkowo łatwa. Nidalee przegrywa z nami wszystkie wymiany, jej heal nie jest w stanie wyleczyć harassu z beczki, jest ona niesamowicie delikatna przez co nawet wchodząc w nas na Cougarze przegrywa wymiany a dash pozwala na bardzo łatwe unikanie włóczni. Jest to jedna z bardziej toksycznych postaci pod soloQ więc radzę się przyzwyczaić że i tak będzie bardzo silna nawet jak zostanie rozgromiona.

Trudność:3/10

[Obrazek: NunuSquare.png]
W zasadzie nie istnieje postać, która może komfortowo grać na linii vs AP Nunu.
Gramy na czas bo jesteśmy od niego mocniejsi w późniejszych fazach gry.

Trudność:9/10

[Obrazek: OriannaSquare.png]
Irytująca ale w gruncie rzeczy niezbyt wymagająca linia. Dobra Orianna zablokuje wiele z naszych Q tarczą, ale mimo wszystko po wejściu w nią kombem W+E jest bezbronna.

Trudność:5/10

[Obrazek: PantheonSquare.png]
Pantheon kara większość postaci we wczesnych fazach gry ale Gragas należy do mniejszości. W przeciwieństwie do Lee czy Mastera on już niekoniecznie wygrywa wymiany na melee a brak jakiegokolwiek escape'a sprawia że po 6 mamy w zasadzie pewnego killa.

Trudność:4/10

[Obrazek: QuinnSquare.png]
Stosunkowo rzadki pick na midzie, jednakże niezbyt wymagający. Klasycznie jak w przypadku ranged AD robimy wszystko by mieć level 2 przed nią. Siłą znajduje się gdzieś pomiędzy Lucianem a Ezrealem. Przed 6 nie ma specjalnie jak przed nami uciec. Po 6 ma ulti ale jeśli się pośpieszymy to ją zburstujemy, mimo wszystko jest papierkowa.

Trudność:5/10

[Obrazek: RivenSquare.png]
Również bardzo rzadki match-up, ale niektórzy Riven-only maniacy tak grają gdyż na midzie jest dużo squishy postaci podatnych na takie właśnie Riven. Podobnie jak w przypadku Pantheona, Gragas do takich postaci nie należy. Jednakże od czasów OPekowatości Dorans Shielda bardzo ciężko jest wygrać z Riven wymiany, bo jest niemalże pewne, że będzie z nim zaczynać.

Trudność:7/10

[Obrazek: RumbleSquare.png]
Rumble wygrywa większość długich trade'ów, na nieszczęście dla niego grając Gragasem to my decydujemy jak długo trwa wymiana. W krótkich niszczymy go kompletnie.

Trudność:4/10

[Obrazek: RyzeSquare.png]
Od czasów zmian na jego ulcie jest częściej widziany na topie niż na midzie. Zmiany te, mimo że wiele osób patrzy na nie jako buff na takiej linii są bardzo poważnym nerfem. Traci swoją wczesną presję bo aby nas zharassować musi zbliżyć się niebezpiecznie blisko. Wbijamy się kiedy tylko możemy, Ryze jest słabiutki w early i musimy to w pełni wykorzystać.

Trudność:2/10

[Obrazek: SwainSquare.png]
Niestety każda postać ma słabość a tak się składa że w przypadku Gragasa jest to Swain. Jeżeli się w niego wbijemy to wystawiamy mu się na pełne kombo, jeżeli będziemy stać z tyłu to nas zniszczy harassem. Skaluje się dobrze z tankownymi itemami na AP typu RoA, po 6 jest w zasadzie nietykalny. Tylko z gankami możemy coś tu ugrać inaczej linia z góry przegrana.

Trudność:10/10

[Obrazek: SyndraSquare.png]
Wymiana nuke'ów, z delikatną jednak przewagą po naszej stronie. Syndra mimo wszystko jest niemoblina przez co zbliżenie się do niej kończy się jej śmiercią. Z naszym W powinniśmy być w stanie we wczesnych fazach przetrzymać jej ulta. Dobra Syndra jest w stanie skutecznie się przed nami bronić odrzutem, który przerywa naszego Body Slama. Od czasów zmian w E nie możemy go już sobie spamować aby unikać jej spelli toteż podnoszę trudność o jeden punkcik.

Trudność:6/10

[Obrazek: TalonSquare.png]
Chyba najsłabszy assassin obecnie. Z odpalonym W nie robi nam prawie nic, nie może wygrać z nami wymian na melee, nasz harass go bardzo boli. Jeśli się nie sfeeduje porządnie na swojej linii to staje się kompletnie bezużyteczny.

Trudność:2/10

[Obrazek: TristanaSquare.png]
Strasznie mecząca linia głównie dla tego że będziemy bez przerwy obijani a sami nie możemy za bardzo nic z tym fantem zrobić. O tyle że AP Tristana jest upierdliwa, o tyle AD jest naprawde bardzo trudnym matchup-em. Zasadniczo taktyka polega na tym aby się w nią wbić(na 90% odskoczy) i zanim załaduje się jej skok wbić się ponownie. Bardzo ciężko zabić ją samemu z powodu masy disengagów. Jak w przypadku innych ADC, pierwszy level 2 to priorytet. Od czasów zmiany CD na E matchup stał się jeszcze trudniejszy.

Trudność:5/10 [AP]
Trudność:9/10 [AD]

[Obrazek: TryndamereSquare.png]
Czasami spotykany na midzie. Spowolnienie attack speeda go boli, nie polecałbym jednak wdawać się w bezpośrednie wymiany gdyż raczej ich nie wygramy. Niestety Tryndamere całkowicie blokuje nam możliwość roamu, ponieważ zostawienie mu gołej linii na chwile kończy się masakrą turretów. Czekamy na ganki i pushujemy w każdej sytuacji kiedy tylko się da, on i tak na dłuższą metę nas przepushuje więc warto spróbować wziąć turreta kiedy tylko będzie się dało.

Trudność:5/10

[Obrazek: TwistedFateSquare.png]
TF, podobnie jak Karthus nie ma specjalnie łatwo na midzie. Tak samo jak w przypadku Lisza każdy błąd kosztuje go deada. Od 3-4 levela wbijamy w każdej okazji i bijemy. Pushujemy linie jak mocno się da aby zniwelować jego roam, który i tak na ten moment nie jest najlepszy. Banalna linia.

Trudność:1/10

[Obrazek: VeigarSquare.png]
Bardzo słaby w early i wypadałoby to wykorzystać. Nie jest w stanie nas zabić ani przed nami uciec, jednak wraz z upływem gry robi się coraz mocniejszy. Gramy agresywnie od najniższych leveli.

Trudność:2/10

[Obrazek: 2w5lyc3.png]

Vel'Koz jest postacią posiadającą wprawdzie niesamowity wręcz damage output, jednakże sposób wyrzucania tych obrażeń jest na tyle niepewny, a sam Vel'Koz jest na tyle delikatny i niemobilny, że nie powinniśmy mieć z nim żadnych problemów. Dajemy się przepushować w early i czekamy na ganka albo sami go zabijamy na 4.

Trudność:2/10

[Obrazek: ViSquare.png]

Vi na midzie jest widokiem rzadkim, ba, bardzo rzadkim niemniej jednak czasami można ją spotkać, głównie na normalach. Gramy bardzo podobnie jak vs Riven, jest ona jej słabszą wersją na midzie. Do 4 levela łapiemy tyle CSa ile można nie wychylając się, potem prowokujemy wymiany, który powinny być z reguły jednostronne. Uważamy po 6 bo mimo wszystko Vi rewelacyjnie ustawia ganki. Cierpi na tą samą przypadłość co Jarvan lub Xin, tj. ma świetny engage ale brak disengage dlatego też trzymamy palec na ulcie, bądź czekamy na junglera.

Trudność:4/10

[Obrazek: ViktorSquare.png]
Ciężka sprawa. Próba lasthitowania z ręki kończy się bolesnym harassem, a natychmiastowy ult sprawia że wbijając się w niego nie jesteśmy w stanie wywalić pełnego kombo. O ile jednak nie będziemy grali agresywnie to on sam nie będzie w stanie nas zabić a o to aby Viktor się wyłożył na ganku nie trudno.

Trudność:5/10

[Obrazek: VladimirSquare.png]
Zdecydowanie bardziej popularny na topie, jednak w skrajnych przypadkach widziałem go na midzie. Mid jest jednak krótszą i bardziej otwartą linią co działa na niekorzyść Vlada bo jesteśmy w stanie wykorzystać jego nienajlepszy early game. Jak zwykle, poziom 4 to najlepszy moment aby spróbować go zabić. Uważać trzeba jedynie na pool, który jest w stanie zablokować nasze spelle.

Trudność:4/10

[Obrazek: XerathSquare.png]
Moim zdaniem dobry Xerath jest niekontrowalny. Mamy pewną szansę aby go zabić na poziomach 4-7 ale tylko jeśli nie zostaniemy zniszczeni wcześniej harrasem. Jeżeli coś spieprzymy i Xerath zacznie dominować na linii, pozostaje tylko błaganie o ganka bo nic więcej sami nie zrobimy.

Trudność:9/10

[Obrazek: YasuoSquare.png]

Dość trudna linia, ponieważ nawet z Drunken Rage nie jesteśmy w stanie wygrać wymian na melee. Dodajmy do tego pasywnie regenerującego się shielda, który blokuje lwią część naszego burstu i wygląda to naprawdę nieciekawie. Do tego tornadko, które przerywa nasz cast W. Na szczęście mimo tego Yasuo jest bardzo delikatny i o ile nie będziemy szaleć w early to nie powinien mieć możliwości dive'a, spokojnie farmimy Q i gramy na czas bo działa na korzyść Gragasa. Wygrać linię jednak z killami dla nas jest ciężko bez pomocy junglera chyba, że jesteśmy od wroga zdecydowanie lepsi/zrobi głupi błąd.


Trudność:8/10


[Obrazek: ZedSquare.png]
Chyba najbardziej męczący assassin, na którego przystanie nam grać. Może nas harassować z dystansu, unika na luzie beczek i wygrywa wymiany na melee. Konsekwentie harassujemy go gdy tylko straci W. Tutaj szczególnie ważne jest szybkie zainwestowanie w Seeker's Armguard. Od czasu nerfów jest nieco łatwiej niemniej jednak dalej jest on niesamowicie wręcz upierdliwy.

Trudność:8/10

[Obrazek: ZiggsSquare.png]
Każde podejście do creepów będzie nagradzane harassem z Q, disengage pozwala mu uniknąć naszych agresywnych zapędów i niestety uniemożliwia roam. Jeśli zostawimy mu linie na chwilę to turrety zaczynają się walić. Od ostatnich zmian w masteriesach linia jest naprawdę bardzo, bardzo trudna i frustrująca.

Trudność:10/10

[Obrazek: ZileanSquare.png]
Upierdliwa linia dla każdego ale oprócz tego bardzo prosta. Zilean jest niemiłosiernie wręcz squishy i nie ma specjalnie jak uratować się przed naszą agresją. Męczymy od 3-4 levela.

Trudność:2/10

[Obrazek: ZyraSquare.png]
Tak jak w przypadku każdej linii Zyry. Dostaniemy snarem - giniemy, nie dostaniemy - ginie Zyra. My mamy o tyle łatwo że możemy unikąć tego naszym E. Zyra zadaje BARDZO dużo obrażeń nawet bez itemów ale równie wiele ich otrzymuje.

Trudność:5/10

Laning/Roaming


Granie na naszej alei(chyba tak po polsku mówią) Gragasem to sama przyjemność. Ciężko nas zonować, my za to możemy zonować wiele innych postaci. Generalnie trzeba opanować pare zachowań. Level 1-3 to spokojny farmfest, w których próbujemy wyhaczyć jak najwięcej CS'a, najlepiej lasthitując ręką. Od 4 levela jesteśmy bardzo silni i powinniśmy zacząć grać agresywnie, z wyjątkiem pewnych sytuacji(Swain). Czyścimy bardzo szybko creepy oraz świetnie gankujemy dlatego też po przepushowaniu linii wykonujemy wariant Mordekaiser(bierzemy wraithy nasze i przeciwnika) albo idziemy zgankować bota/topa(wariant jednakże realny dopiero po 6 poziomie gdy nasze ulti nie jest na CD).

Tutaj sposoby gankowania ludzi pod wieżą:
[Obrazek: 3-test.jpg]
W przypadku topa
[Obrazek: 5.jpg]
Gankowanie bota

Nie posiadam screenów na niebieską stronę ale są one analogiczne do tych.

Gragas także świetnie wyłapuje midderów wracających z ganków/blue itd. Z zasadzki możemy wywalić pełne kombo w przeciwnika.
[Obrazek: 7.jpg]
To jeden ze spotów, który warto obstawić, ale mniej więcej każdy bush, który znajduje się po drodze przeciwnika jest warty zajęcia zakładając oczywiście że nie jest on owardowany.

Teamfighty

Jako AP naszym celem jest wywalenie jak największej ilości obrażeń w cele najbardziej niebezpieczne czyli zazwyczaj AP/ADC przeciwnika. Kombo Q+R nie zawsze może być wykonalne dlatego też proponuje rzucić Q w stronę "ważniejszych" celi i nie detonować go jeżeli nie mamy pewności trafienia. Zdziwilibyście się, ale w chaosie walki nie raz się zdarza że ktoś go nie zauważy a my mu zrobimy "kuku". Slamowanie się w wir walki rzecz jasna nie wskazane. Świetnie nadajemy się do wyłapywania uciekających celi dzięki E z niewielkim CD.
Gragas naprawde bardzo potrzebuje blue, dlatego przed każdym większym potencjalnym fightem warto się w niego zaopatrzyć.

Gragas na topie

Alternatywą do grania na midzie jest Gragas top. Traci on możliwość świetnego roamu a i bardzo możliwe że dostępu do blue buffa. Jest jednak na tyle mocny, że jest w stanie poradzić sobie z wieloma topperami gdy w teamie nie ma nikogo innego na to miejsce.
Nieco trudniejsze matchupy na topa:

[Obrazek: JaxSquare.png]
Niszczy nas w każdej wymianie i nic nie możemy z tym zrobić. Na niego lepiej wziąć coś innego, chyba że chcemy aby nasz jungler zignorował inne linie i siedział na topie bo zaczniemy z nim wygrywać mając dopiero około 3/0-4/0.

[Obrazek: VolibearSquare.png]
Jak nie będziemy przesadzać to on nas nie zabije ale cokolwiek on zrobi my jego NIE zabijemy. Nie warto gankować bo i tak z pasywką nam ucieknie.

[Obrazek: ZacSquare.png]
Można spróbować się pokusić o zabicie w early z junglerem. Jeżeli uda nam się zdobyć przewagę to możemy go we wczesnych fazach zabić go raz czy dwa, w innym przypadku linia będzie po prostu farmfestem. Po kupieniu przez glutka Negatron Cloaka jest dla nas niemalże nietykalny.

[Obrazek: YorickSquare.png]
Koszmar każdego toppera, także Gragasa. Farmimy i nawet nie czekamy na ganki bo i tak go nie zabijemy.

[Obrazek: VladimirSquare.png]
Ten pan jednak włada topem i tutaj już mu nie fikniemy. Układ linii sprawia że ciężej będzie się nam wbić w niego i jeżeli podczas agresji wpadnie nam jungler to giniemy zawsze, ponieważ w przeciwieństwie do mida nie mamy gdzie uciec. Po 9 levelu(jego) to my czekamy na ganki bo sami nie zrobimy mu nic.

Gragas w jungli


Można grubaskiem także junglować, jest on viable w tej roli aczkolwiek nie nastawiałbym się na jakieś cuda. Przede wszystkim jednak zapomnijcie o AP w jungli. Nie będziemy mieli na to pieniędzy i czasu. Runy i masteriesy wedle własnego uznania, ja proponuje jak na typowych AD junglerów typu Xin/Jarvan.
Tutaj już nie jesteśmy tak zależni od buffów i możemy oddać teamowi zarówno reda jak i blue. Na counterganki się nie nastawiajmy bo po prostu jesteśmy słabsi niż typowi junglerzy. Gramy w stylu Warwicka, grindujemy do 6 poziomu, wtedy nasze ganki stają się naprawde mocne i przy dobrym użyciu "R'ki" mamy pewnego killa.

Zamiast AP my zbudujemy się w tanka.

[Obrazek: 34jbuoy.jpg]

Rozłożenie punktów w skille:R>W>E>Q. Na Q nie stawiamy gdyż i tak nie będziemy mieli dostatecznie dużo AP aby zadawała zadawalające obrażenia.

Build, moim zdaniem najlepszy do jungle Gragasa:

[Obrazek: 3207_32.png]
Coś musimy zrobić z tą maczetą a ze wszystkich opcji ten jest dla nas najlepszą. Tankowość przede wszystkim.

[Obrazek: 3047_32.png]
Tenacity już mamy, teraz trzeba się zająć najbardziej popularnym sposobem zadawania obrażeń. Pasywa z Tabi+dodatek od W zamienia nas w czołg.

[Obrazek: 3143_32.png]
Dashujemy się w cały przeciwny team i używamy aktywki. Właśnie wygraliśmy teamfighta.

[Obrazek: 3190_32.png]
Obecnie w modzie jest przerzucanie tego itemka na junglera z suppota. Bądźmy więc pomocni i złóżmy go.

Reszta slotów do zagospodarowania samemu.

O jungli niestety za wiele nie mogę napisać gdyż się na niej nie znam.

Gragas 1vs2

Zdarzają się sytuację, w których jesteśmy zmuszeni do grania na liniach 1vs2, robimy swapa z różych powodów, bądź to przeciwnik wystawił przeciwko nam dwóch. W tej sytuacji jeszcze bardziej możemy odczuć słabość naszych pierwszych dwóch poziomów, za wszelką cenę jednak spamujemy Q od początku i nie pozwalamy przeciwnikowi zonować nas do expa, nawet kosztem golda z lasthitów. Jeżeli jest naprawde źle, to prosimy o pomoc junglera aby z nami chwilę posiedział. Około 5 poziomu, kiedy mamy już 3 poziom Q zaczyna się komfort, farmimy spokojnie. Po 6 poziomie możemy ustawiać naprawde dobre ganki, walka 2vs2 nam nie straszna a nawet w przypadku interwencji junglera możemy spokojnie wydashować się z E. Warto także zainteresować się potencjanym zdobywaniem killu samemu jeżeli support przeciwnika jest postacią z kategorii "squishy"(np. Sona, Zyra).

Gragas Dominion

Jako że profesjonalnym graczem Dominiona nie jestem ciężko mi wypowiedzieć się jak wygląda tam sytuacja Gragasa. Z osobistego doświadczenia oraz z tier list lepszych graczy wynika że Gragas jest tam pickiem dobrym. Nie wybitnym, nie słabym po prostu dobrym. Nadaje się on zarówno na bota jak i na topa, aczkolwiek możliwość zdominowania wielu postaci 1vs1 bardziej ustawia go jako tego "dolnego". Dominion nieco różni się itemami dlatego też przedstawię tutaj moim zdaniem optymalny Gragas build.

Starter:

Aż 1375 gold. Wydamy go w ten sposób:

[Obrazek: 1001_32.png]
Wiadomo, dodatkowy MS zawsze trzeba mieć.

[Obrazek: 1063_32.png]
Droższy Doran ale co za tym idzie, lepszy. Warto szczególnie zwrócić uwagę na bonusowe HP, bardzo pomocne we wczesnych wymianach.

Pełen build
[Obrazek: wtyjqq.jpg]

[Obrazek: 3259_32.png]
Alternatywa dla niedostępnych Homeguards. Zawsze dodatkowy MS nam nie zaszkodzi.

[Obrazek: 3029_32.png]
W przeciwieństwie do Summoners Rift, tutaj stać nas na to bardzo szybko i równie szybko się ten item stackuje. Zdecydowanie polecam.

[Obrazek: 3090_32.png]
Core na wszystkich postaciach, które kupują Rabadon's Deathcap na Summoners Rift. Oprócz bardzo dużej ilości AP dostajemy świetną aktywę znaną nam z itemku o nazwie Zhonya's Hourglass.

[Obrazek: 3165_32.png]
Na Gragasie ten item zawsze i wszędzie.

[Obrazek: 3135_32.png]
Szybki gold gain=szybki MR u wroga. Ten item nieco go ostudzi.

[Obrazek: 3128_32.png]
Tutaj zabijanie bohaterów ma priorytet, ten item sprawia że zabijanie ich staje się pestką.

Gragas 3vs3


Nie będe owijać w bawełnę. Jeśli chodzi o trójki to Gragas znajduje się w ścisłej czołówce tej mapy jeśli chodzi o postaci AP. Przez większość ścian możemy przeskakiwać naszym dashem, przez niektóre nie ale ustawiając się bezpośrednio przy nich możemy rzucać Q i R. Dzięki ultowi możemy wykorzystywać każdy błąd przeciwnika lub ratować nasz team przed jego popełnieniem(Bardzo często nawet wygrywający team robiący jeden błąd po 25 minucie gry automatycznie przegrywa grę gdyż do spushowania jest niewielka powierzchnia a respawn timery są dalej bardzo długie)Pamiętamy aby dużo roamować gdyż brak możliwości zakupu wardów sprawia, że bardzo łatwo możemy zbierać kille. Również jak w przypadku Dominiona i tutaj mamy inne buildy.

Starter:

Do wydania 825 golda. My rozporządzimy nim tak:

[Obrazek: 2041_32.png]
Tak jak w przypadku Summoners Rift, niesamowicie pomocny w laningu, daje nam rewelacyjny sustain i bardzo szybko się zwraca jego koszt.

[Obrazek: 1056_32.png]
Bez owijania w bawełnę, dzięki zwrotowi many śmiało możemy CSować beczką a AP i HP bonus wzmacniają nasz laning.

Full build:

[Obrazek: 3259_32.png]
Najlepsza opcja po niedostępnych Homeguards.

[Obrazek: 3090_32.png]
Dużo AP, wspaniała aktywka. Absolutny must have.

[Obrazek: 3165_32.png]
Na Gragasie ten item zawsze i wszędzie.

[Obrazek: 3023_32.png]
Na Summoners Rift niekoniecznie, jedna

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-07-2014 20:04 przez BaronFingerCrush.)
30-08-2013 20:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
WielkiMarcel Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 977
Dołączył: Jun 2012
Lokalizacja: Mielec
East: WielkiMarcel Obserwuj grę


Post: #2
RE: Gragas - poradnik
kiedyś było mówione ze gragas jest kontrą na swaina, nie wiem czemu to się tak szybko zmieniło. podobają mi się obrazki, wszystko przejrzyście. możesz zmienić tylko kolor żółty w "trudności" bo mało widać.

9/10

[Obrazek: nmu9.png]
Amator grafiki
30-08-2013 20:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
BlackTyrael Offline
Unstoppable
***

Liczba postów: 162
Dołączył: Sep 2011
East: NAPY YellowMoon Obserwuj grę
NA: BlackTyrael Obserwuj grę


Post: #3
RE: Gragas - poradnik
10/10 super poradnik

(13-08-2013 00:57)wallesM napisał(a):  Morello znerfi też Jezusa, na każdego przyjdzie czas...
[Obrazek: NAPY YellowMoon_eune_64_3_text.png]
30-08-2013 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika
rabit Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 28
Dołączył: Apr 2011
West: Revd Rabit Obserwuj grę


Post: #4
RE: Gragas - poradnik
10/10 idealny

[Obrazek: Revd Rabit_eune_92_3_logo.png]
30-08-2013 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #5
RE: Gragas - poradnik
(30-08-2013 20:49)WielkiMarcel napisał(a):  kiedyś było mówione ze gragas jest kontrą na swaina, nie wiem czemu to się tak szybko zmieniło. podobają mi się obrazki, wszystko przejrzyście. możesz zmienić tylko kolor żółty w "trudności" bo mało widać.

9/10

Za ten żółty kolor z góry przepraszam, śmigam na "nocnym" stylu forum który jest niebiesko-czarny i żółty aż nadto dobrze wygląda.

Pomyśle jakoś niedługo o bardziej przystępnej palecie kolorów, może na niebieski zmienię.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
30-08-2013 20:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
mixmiswirlmix Offline
Dominating
****

Liczba postów: 389
Dołączył: Jan 2013


Post: #6
RE: Gragas - poradnik
Kassadin, Swain i Fizz zawsze mnie najbardziej męczyli. Myślę, że runy i masterki są sytuacyjne. Już od mnw, 3 mies, gram na Twoich. Twoje sprawiają, że słabszy burst w early i trudniejsze niszczenie fal caster minionów. Za to late i ganki lepsze. Runki z ap na start i 21/0/9 brałbym wtedy jak musimy mieć lub chcemy mieć przewagę w early.
CO do jungli:
Widziałem takiego gościa na Weście, który w jungli grał z doran bladem na start. Jak spotkał przeciwnika w jungli, który nie był Udyrem lub Lee to robił z niego sieczkę. Skille brał w->e-->e-->w->e->r->e itd. maksując e z w.
Fajnie, że przede wsystkim zamieściłeś poradnik tu, a nie na lolkingu. Brakowało dobrego poradnika do fat4$$4. GJ
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2013 21:06 przez mixmiswirlmix.)
30-08-2013 21:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika
nicciekawego Offline
Unstoppable
***

Liczba postów: 158
Dołączył: Jun 2013


Post: #7
RE: Gragas - poradnik
Piszę się nie ma a nie niema

Ale poradnik i tak 100/10
30-08-2013 21:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika
XTC Offline
NA>EU OFICJALNIE
******

Liczba postów: 1,596
Dołączył: Jul 2010

SK Gaming Counter Logic Gaming CJ ENTUS Forum Awards 2014 - 23. Mistrz ciętej riposty Forum Awards 2014 - 27. Audiofil


Post: #8
RE: Gragas - poradnik
zajebiste

2/10
30-08-2013 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Evil Dead Offline
Legendary
******

Liczba postów: 4,353
Dołączył: May 2012
East: Wylewny Elektryk Obserwuj grę


Post: #9
RE: Gragas - poradnik
No i to jest poradnik a nie jakieś śmieszne tuty od brązów typu fenix.

10/10 perfekcyjne

Imo xeratha łatwo zjechać gragasem, xeratha bolą dashe/skrócanie dystansu a gragas ma body slama i ulta. Po 6 trzeba w niego wbić i po prostu zabić.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2013 21:14 przez Evil Dead.)
30-08-2013 21:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika
pzb Offline
Legendary
******

Liczba postów: 1,509
Dołączył: Jan 2013


Post: #10
RE: Gragas - poradnik
Mam jedną wątpliwość (jako całkiem dobry gracz Diany)...

BaronFingerCrush napisał(a):Śmiesznie łatwa linia, nie wiem czemu jest nakręcana jako niby trudny matchup. Fakt faktem przegramy z nią pełnego trade'a jeśli będziemy się z nią bić jak odpali tarczę, ale od czego mamy E. Linia wygląda tak: odpalamy W i wchodzimy w walkę melee, kiedy tylko odpali shielda(a odpali go na 100%) wychodzimy/wydashowujemy się i czekamy aż shield jej się skończy. Następnie wchodzimy i wykonujemy pełne combo. Tego już z nami nie wygra w żaden sposób.

Opis trade'u jest zdecydowanie przed 6... bo odskoczenie od Diany, która (jeśli zna swoją i Gragasa mechanikę) nie użyje QRR w samej wymianie, mija się z celem... Więc, jak grać na nią po 6? Zakładając, że robi w wymianie QR, a nie QRR... Więc na logikę po odskoczeniu z naszego E, wbija nas na kolejne R ze swoją tarczą więc w tym momencie mimo wszystko wychodzi jej pełne combo...

Ok... tyle wątpliwości...

...
10/10...

[Obrazek: chansub-global-emoticon-ddc6e3a8732cb50f-25x28.png]
Spoiler:
Kod:
[img]http://static-cdn.jtvnw.net/jtv_user_pictures/chansub-global-emoticon-ddc6e3a8732cb50f-25x28.png[/img]

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2013 21:34 przez pzb.)
30-08-2013 21:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika
brudas666 Offline
Dominating
****

Liczba postów: 447
Dołączył: Feb 2012


Post: #11
RE: Gragas - poradnik
Dobry poradnik 2/10

[Obrazek: nie_ogladam_nie_glosuje_nie_czytam]
(30-08-2013 21:02)SilentlyPL napisał(a):  SoloQ to Sowinistyczna organizacja lecząca otyłych "Quarrier". Polecam, jeśli jesteś grubasem.

YoloQ to anagram od Qoylo[kojlo]. Brzmi podobnie do Kayle. Niektórzy tak na nią mówią.
30-08-2013 21:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Lowek Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 990
Dołączył: May 2012
Lokalizacja: Polska


Post: #12
RE: Gragas - poradnik
Nawet nielze zrobiony ;)

[Obrazek: c4l5.jpg]
30-08-2013 21:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Fire Pro Offline
Good Guy Greg
******

Liczba postów: 1,142
Dołączył: Jun 2010


Post: #13
RE: Gragas - poradnik
@pzb
Wtedy my też mamy ulti i jeśli znajduje się na tyle blisko wieży, że odpychanie wyrzuci ją w jej zasięg, to w ten zasięg ją wrzucamy ;D Jeśli wiemy, że przegramy trade, to można użyć ulti, aby ją odepchnąć jak najdalej. Poza tym po 6 poziomie można spushować linię i zrobić gejnka. Tak mi się wydaje, nie gram gragasem ;p

Dobry poradnik, wypróbuję.
30-08-2013 21:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika
CrazyIwan Offline
Banned

Liczba postów: 2,556
Dołączył: Nov 2010


Post: #14
RE: Gragas - poradnik
2/10 zrob do fiddla
30-08-2013 21:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Blitzcrank Offline
Banned

Liczba postów: 250
Dołączył: Aug 2013


Post: #15
RE: Gragas - poradnik
Kilka literówek, i słabo widać oceny przeciwnikow na zolto, ja rozumiem ze jakims kolorem to musi byc oznaczone ale troche slabo widac.
31-08-2013 15:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Bagienny Golem Offline
Banned

Liczba postów: 419
Dołączył: Aug 2013


Post: #16
RE: Gragas - poradnik
Sie nie dziwcie ze nic nie widac jak siedzicie na tym patologicznym Domyslnym stylu forum a nie blackwarez
31-08-2013 19:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika
brudas666 Offline
Dominating
****

Liczba postów: 447
Dołączył: Feb 2012


Post: #17
RE: Gragas - poradnik
(31-08-2013 19:08)Bagienny Golem napisał(a):  Sie nie dziwcie ze nic nie widac jak siedzicie na tym patologicznym Domyslnym stylu forum a nie blackwarez

zgadzam się

[Obrazek: nie_ogladam_nie_glosuje_nie_czytam]
(30-08-2013 21:02)SilentlyPL napisał(a):  SoloQ to Sowinistyczna organizacja lecząca otyłych "Quarrier". Polecam, jeśli jesteś grubasem.

YoloQ to anagram od Qoylo[kojlo]. Brzmi podobnie do Kayle. Niektórzy tak na nią mówią.
31-08-2013 19:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zielonek Offline
Zabójca sesji

Liczba postów: 1,473
Dołączył: Aug 2012
Lokalizacja: Częstochowa
East: voodoo1nr1STEAM Obserwuj grę

SK Gaming CJ ENTUS Forum Awards 2014 - 32. Król RPGów


Post: #18
RE: Gragas - poradnik
A angela czasami mozna wstawic do normalnego ap buildu? Cos trzeba za to wyrzucic.. buty, morello?
31-08-2013 22:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #19
RE: Gragas - poradnik
Teoretycznie można, ale jeżeli już musimy to rezygnujemy z końcówek DFG/Zhonya. Pamiętamy też aby kupić stosunkowo wcześnie łezkę. Buty i Morello to świętość, tego nie ruszamy. Niemniej jednak nie polecam bo za dużo pieprzenia jest ze stackowaniem łzy.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
31-08-2013 22:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Bagienny Golem Offline
Banned

Liczba postów: 419
Dołączył: Aug 2013


Post: #20
RE: Gragas - poradnik
Zawsze grajac gragasem stackuje lezke przed 30 minuta, to nie jest tak zle
31-08-2013 22:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zielonek Offline
Zabójca sesji

Liczba postów: 1,473
Dołączył: Aug 2012
Lokalizacja: Częstochowa
East: voodoo1nr1STEAM Obserwuj grę

SK Gaming CJ ENTUS Forum Awards 2014 - 32. Król RPGów


Post: #21
RE: Gragas - poradnik
A mi chodzilo o tą zbrojke z 2 zyciem ;] Zawsze to beczka wiecej i zycie zachowane (mozna flashnac, dashnac i uciec).. Czytalem poradnik i pisales o seraphu, ale o guardianie nie.
31-08-2013 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #22
RE: Gragas - poradnik
Angel, heh myślałem że chodzi o archangel. GA można wziąć jako survi item zamiast Zhonyi, ale szczerze nie polecam. Nie daje ani punkta AP, wystarczy że obstawi nas 1/2 przeciwników i dash już będzie zblokowany więc nie uciekniemy. ADC jak wstanie to coś postrzela przynajmniej jeszcze, a my nie będziemy mieli ani HP any many aby coś zrobić oprócz próby ucieczki. ADC także nie mają takiego parcia na AP, w przeciwieństwie do nas.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
31-08-2013 22:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
NiceUlti Offline
Legendary
******

Liczba postów: 1,862
Dołączył: Jun 2012
East: mws Frisotti Obserwuj grę


Post: #23
RE: Gragas - poradnik
Bardzo dobry poradnik, z miłą chęcią przeczytałem od deski do deski. Przejrzyście napisane, wyłapałem tylko jedną literówkę ("wyCHaczyć"), pomocne obrazki odnośnie ulta, jest super. Dzięki Baron.
01-09-2013 19:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika
ConfidenTi Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 558
Dołączył: Jul 2012
East: ConfidenTi Obserwuj grę


Post: #24
RE: Gragas - poradnik
Świetny, warto przeczytać.
01-09-2013 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #25
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Dodana notka o Dominionie,The Twisted Treeline oraz linii 1vs2. Niedługo dorzucę ARAM-y.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2013 16:27 przez BaronFingerCrush.)
03-09-2013 16:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wildhero Offline
Legendary
******

Liczba postów: 3,226
Dołączył: May 2012
Lokalizacja: Afryka


Post: #26
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
"Bardzo dobry item tyle że...Nie dla Gragasa. Daje zdecydowanie za mało AP za swoją cenę, mamy już aktywę dającą manę, CDR z Morello. Tylko MR jest coś wart ale prawdę mówiąc to lepiej już złożyć później Abyssalke jak kogoś to boli. Zdecydowanie nie polecam."

A wszystkie dobre Gragasy z challengera składają to :( Na turniejach też ten itemek składają...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-09-2013 18:14 przez Wildhero.)
03-09-2013 17:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Ktos1820 Offline
Dominating
****

Liczba postów: 492
Dołączył: Apr 2013


Post: #27
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Nareszcie . 10 / 10 Super :D

Nie ma co się starać i tak wszystko się zpiepszy .
03-09-2013 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
CrazyIwan Offline
Banned

Liczba postów: 2,556
Dołączył: Nov 2010


Post: #28
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
(03-09-2013 17:45)Wildhero napisał(a):  "Bardzo dobry item tyle że...Nie dla Gragasa. Daje zdecydowanie za mało AP za swoją cenę, mamy już aktywę dającą manę, CDR z Morello. Tylko MR jest coś wart ale prawdę mówiąc to lepiej już złożyć później Abyssalke jak kogoś to boli. Zdecydowanie nie polecam."

A wszystkie dobre Gragasy z challengera składają to :( Na turniejach też ten itemek składają...

moze uzyj mozgu czemu morello jest lepsze na soloq a athene na arrange
03-09-2013 18:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Traxus Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 814
Dołączył: Jul 2013


Post: #29
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Super poradnik wszystko ładnie wyjaśnione. Zawsze uważałem ze Gragas to świetny champ tylko jakoś ilekroć chciałem nim zagrać to failowałem Blush
Swoją drogą ciekawe czemu ma takie niskie win ratio (46% wedłu lolkinga), może chodzi o skillcap bo jakoś prawie zawsze jak trafiam na Gragasa to ten dominuje grę.
12-09-2013 15:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika
szakipus Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 551
Dołączył: Dec 2012
West: szakipus Obserwuj grę


Post: #30
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Gragas teraz jest świetny. A win rate niskie przez skillcap. No na przykład spójrzcie na mnie. Mi mi chyba 5 grach nim DOBRZE wyszedł JEDEN ult nim (biorę pod uwagę tylko teamfighty), gdzie pięknie przesunąłem przeciwnego ADC do nas. :3

(17-05-2013 08:18)Sathrovarr napisał(a):  Zilean nie wytrzymał próby czasu.
[Obrazek: szakipus_euw_51_5_logo.png]
12-09-2013 17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika
nowyfolder Offline
Legendary
******

Liczba postów: 1,478
Dołączył: May 2011
East: nowyfolderGG Obserwuj grę
West: nowyfolder1 Obserwuj grę


Post: #31
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
(12-09-2013 15:31)Traxus napisał(a):  Swoją drogą ciekawe czemu ma takie niskie win ratio (46% wedłu lolkinga), może chodzi o skillcap bo jakoś prawie zawsze jak trafiam na Gragasa to ten dominuje grę.

Serio, nie widzisz sprzeczności?...

Fuck meta i do przodu
Spoiler:
(24-03-2014 23:29)xercaaaa napisał(a):  CHCIAŁABYM BARDZO SERDECZNIE POZDROWIĆ DANIELA K. KTÓRY SPĘDZA MNÓSTWO CZASU ZARÓWNO NA TYM FORUM JAK I NA LOLU I NAWET NIE ZAUWAŻYŁ ŻE PRZEZ TO STRACIŁ DZIEWCZYNĘ.
NIE BEDĘ PODAWAĆ NICKU, ALE Z PEWNOŚCIĄ TO CZYTASZ BO CO INNEGO MOŻESZ O TEJ PORZE ROBIĆ - OGARNIJ SIĘ. NIE JESTEŚ PRO GRACZEM I NIE BĘDZIESZ, NIE POTRAFISZ NAWET WBIĆ DIAMENTU. MARNUJESZ TYLKO NA TO CZAS ZRESZTĄ MÓJ TEŻ ZMARNOWAŁEŚ. JESTEŚ FRAJEREM,RADŹ SOBIE TERAZ SAM I MAM NADZIEJĘ ŻE DOSTANIESZ BANA I TUTAJ I NA LOLU I ZAJMIESZ SIĘ W KOŃCU CZYMŚ POŻYTECZNYM DLA SPOŁECZEŃSTWA.

13-09-2013 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Traxus Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 814
Dołączył: Jul 2013


Post: #32
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Widzę i dlatego mnie to zastanawia ze moich grach Gragas zazwyczaj dobrze sobie radzi a win ratio mówi co innego.
13-09-2013 13:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika
tripleman Offline
Dominating
****

Liczba postów: 421
Dołączył: Jun 2013
East: bambi251 Obserwuj grę


Post: #33
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
W podczas teamfigtow lepiej przesuwać adc do tyłu, czy całą drużynę do nas?
14-09-2013 09:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika
xSkowyt Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 60
Dołączył: Aug 2013


Post: #34
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Zależy od sytuacji. Ja zazwyczaj zostawiam ulta do disengage, tzn jak się wbiją w naszego adc czy też we mnie. Przynajmniej mi rzadko zdarza się sytuacja żeby nafeedowany carry był nieobstawiony, a jeśli jest nienafeedowany to po co używać ulta? Sam nie wiem, Gragas to ciężka postać i są różne playstyle.
14-09-2013 09:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Oktaryna999 Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 574
Dołączył: Dec 2011


Post: #35
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
1.Dlaczego nie dałeś opcji Ap gragasa w jungli? InSec nim zagrał, ale rozumiem, że tam bardziej chodziło o poke team i disengage 3 tanków[ zac j4 malphite no i od bidy thresh]. Powiedz mi w jakich drużynach sprawdza się ten Gragas, bo lubię nim nawet w jungli zagrać.
2.Na ap tristanę mam farmić z beczki i grać pasywnie czy raczej agresywnie na nią wbijać jak się tylko da?

"Plan swój wykańczając jeszcze nam dodali
Gry różne, w których udział mamy brać,
Lecz nie po to, byśmy my z kimkolwiek grali,
Lecz po to, by ktoś mógł - nami grać."
29-09-2013 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Pan_QQ Offline
Banned

Liczba postów: 1,185
Dołączył: Oct 2013
Lokalizacja: Biała Podlaska
East: EUNE Obserwuj grę
West: TO POLSKI Obserwuj grę
NA: SERWER Obserwuj grę


Post: #36
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
@up
W dzisiejszej jungli ciężko znaleźć kasę na porządną ilość ap.
03-10-2013 13:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika
zelltar Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 637
Dołączył: Nov 2012


Post: #37
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Dlaczego w premadowych "piątkach" jest składany gral, a solo tylko morello?
06-10-2013 22:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Kakutov Offline
Godlike
*****

Liczba postów: 682
Dołączył: May 2012

ROCCAT Team SoloMid


Post: #38
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
LB tylko 6/10? Przecież ona grubaska zonuje, ma free harass i zabija pod turretem na 4 lvlu.

95% graczy Ligi to ćwierćmózgi
09-10-2013 10:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #39
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Dodany Corki(nie wiem jak mogłem o nim zapomnieć) i Jinx matchup.


@up 6/10 to i tak bardzo dużo, wbrew pozorom takiego zone niema bo jej pre-6 burst nie jest aż tak bolesny, jej autoattacki nie robią nam prawie nic a po wejściu z bodyslama musi uciekać blinkiem. Po kupienia Negatrona jesteśmy w zasadzie niezabijalni.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2013 17:07 przez BaronFingerCrush.)
22-10-2013 17:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Mejku123 Offline
Legendary
******

Liczba postów: 1,228
Dołączył: Aug 2012


Post: #40
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
dobry poradnik, nie zgadzam się co do graala i diany ale tak to wszystko jest ładnie opisane i w ogóle fajne, 9,5/10
23-10-2013 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika
DudA11 Offline
Dominating
****

Liczba postów: 420
Dołączył: Oct 2012
Lokalizacja: Wrocław
East: Fnatic xDudA Obserwuj grę


Post: #41
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
najlepsze masterki jakimi grałem gragasem ever dzięki nim zaorałem orianne z diamond 1 dzięki baron jesteś bogiem gragasa *_*.

[Obrazek: DudA11_eune_55_2_logo.png]
23-10-2013 21:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika
WąsiuWP Offline
Unstoppable
***

Liczba postów: 244
Dołączył: Jan 2012


Post: #42
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Poradnik słaby jak troling XTC
24-10-2013 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zielonek Offline
Zabójca sesji

Liczba postów: 1,473
Dołączył: Aug 2012
Lokalizacja: Częstochowa
East: voodoo1nr1STEAM Obserwuj grę

SK Gaming CJ ENTUS Forum Awards 2014 - 32. Król RPGów


Post: #43
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Nie polecam grubego do jungli. Słabizna.. cokolwiek innego będzie lepsze.
02-11-2013 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
aLittle mouse Offline
Legendary
******

Liczba postów: 2,251
Dołączył: Feb 2011
East: aLittle mouse Obserwuj grę


Post: #44
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Kiedy dodasz Vi? Nie jest najlepsza na Gragasa, ale still.

I dlaczego runy pod mpena? Imo lepsze pod hpena - w stosunku do nich tracimy tylko 2.3 mpena, ale za to zyskujemy 8.1 apena, a sam pisałeś, że meele ataki Gragasa bolą. Albo to ja jestem po prostu ich fanatykiem.

Czerwony kolor staje się coraz zabawniejszy Cool
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2013 11:36 przez aLittle mouse.)
16-11-2013 11:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #45
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Updated.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
29-11-2013 13:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Staniak Offline
#GOLDENAGE
********

Liczba postów: 4,126
Dołączył: Mar 2012
East: Obiwan47 Obserwuj grę
West: Obiwan24 Obserwuj grę

Moderator Elements Gambit Gaming Cloud9 Counter Logic Gaming CJ ENTUS


Post: #46
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
(29-11-2013 13:27)BaronFingerCrush napisał(a):  Updated.

Nie wydaje mi się żeby wszystko było zaktualizowane w poradniku. Zwłaszcza jeśli chodzi o walki z kontrami po nerfie "e"
04-12-2013 12:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika
BaronFingerCrush Online
Bruno Mattei
*******

Liczba postów: 1,325
Dołączył: Jun 2013
Lokalizacja: Opole


Post: #47
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
Updated, dodany Yasuo i Vi matchup oraz odrobinę poprawione opisy innych match-upów.

"Możesz liczyć tylko na siebie albo na cud. A pamiętaj, co mówi towarzysz Stalin: cudów nie ma."

Potrzebujesz pomocy w LoLu? Pisz na priv.
20-12-2013 17:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Castellano Offline
Ioniah
******

Liczba postów: 1,069
Dołączył: Feb 2012
East: od trzech Obserwuj grę
West: anime jestem Obserwuj grę
NA: nienormaly Obserwuj grę

Fnatic Gambit Gaming SK Gaming


Post: #48
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
70 postaci z Match-up, gdzie jest reszta? Słaby poradnik 1/10 na zachętę.
17-01-2014 13:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Astonek33 Offline
Killing Spree
*

Liczba postów: 18
Dołączył: Aug 2012


Post: #49
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
(17-01-2014 13:04)Ioniah napisał(a):  70 postaci z Match-up, gdzie jest reszta? Słaby poradnik 1/10 na zachętę.

Prowo ?

Zrozumcie, że to nie jest żadne mobafire/solomid i tu się nie da takiego estetycznego poradnika zrobić. Wszystko mi się podoba, tylko niektóre rzeczy są słabo opisane. 8/10.


(06-10-2013 22:04)zelltar napisał(a):  Dlaczego w premadowych "piątkach" jest składany gral, a solo tylko morello?

Bo na takim LCS gracze grają bardziej defensywnie pozatym tam ludzie nie są tacy głupi by dawać zbytnio farmić Gragasowi na początku. Gdy grasz soloq musisz załapać kille na przeciwniku, a Graal częściowo to blokuje. Niestety ludzie nie mają mózgu i kupują to samo co gracze z topki i nawet na "papiery" składają Graala, mając Morello/Rabaddona możemy mieć ciągłe freekille.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2014 16:44 przez Astonek33.)
17-01-2014 23:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Jon Snow Offline
Banned

Liczba postów: 5
Dołączył: Jan 2014


Post: #50
RE: Poradnik do Gragasa - by BaronFingerCrush (diamond 1)
dobry poradnik, polecam
21-01-2014 23:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

 

Polecane: LOL | planets 3 | minecraft | Serwery Minecraft